Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programı -İMEP'in Dijital Açılış Etkinliği Gerçekleştirildi

Türkiye'de şimdiye kadar Avrupa Birliği fonları tarafından desteklenen en bütüncül çıraklık ve mesleki eğitim programı olma özelliği taşıyan İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programı -İMEP'in dijital açılış etkinliği gerçekleştirildi.
İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programı -İMEP'in Dijital Açılış Etkinliği Gerçekleştirildi

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programının (FRIT) 2. dönem sosyo-ekonomik destek çağrısı kapsamında sunulmuş ve Fransız Uluslararası İşbirliği Ajansı Expertise France ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından imzalanarak 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe giren "Türkiye'de kaliteli çıraklık ve mesleki eğitim yoluyla Suriyeli ve ev sahibi toplulukların istihdama erişimlerinin kolaylaştırılması (İMEP/VET4JOB)" Programı TESK ve Genel Müdürlüğümüz işbirliğinde yürütülmektedir.

Genel Hedefi; işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda çıraklık ve mesleki eğitim yoluyla beceri gelişimini destekleyerek mülteciler ve ev sahibi topluluklar için sürdürülebilir geçim kaynaklarına ve istihdama erişimlerinin kolaylaştırılması olan ve 12 ilde (Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin) yürütülecek programın süresi 48 aydır.

Programın dijital ortamda düzenlenen açılış etkinliğinin açılış konuşmaları; Expertise France Barış, İstikrar ve Güvenlik Bölümü Başkanı Sayın Jérôme Heitz, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu FRIT Bölümü Başkanı Sayın Libor Chlad, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Sekreter Vekili Sayın Çetin Demirkazık, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı FRIT Ofisi Koordinatörü Sayın Halil Afşarata tarafından yapıldı. Açılış konuşmaları sonrasında "aktörler gözünden çıraklık eğitimi" video gösterimi; program tanımını, başlangıç aşaması çalışmalarını ve araştırma sonuçlarını içeren sunumlar gerçekleştirildi ve soru cevap kısımları ardından etkinlik sona erdi.

 17-12-202017-12-2020

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.