Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

İSTANBUL SANAYİ ODASI İLE MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

İSTANBUL SANAYİ ODASI İLE MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

Genel Müdürlüğümüz ile İstanbul Sanayi Odasının (İSO) birlikte yürüttüğü Mesleki Eğitim İş Birliği Projesi ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Video konferans olarak yapılan Bakan Yardımcımız Sadri ŞENSOY'un ev sahipliğindeki toplantıya İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal BAHÇIVAN, Genel Müdürümüz Nazan ŞENER, daire başkanlarımız ile birlikte proje kapsamındaki okulların müdürlerimiz ve İSO'nun konuyla ilgili organları da katıldı.

Toplantının açılışını Bakan Yardımcımız Sadri ŞENSOY yaptı. ŞENSOY;  "Mesleki ve teknik eğitimde son üç yılda Sayın Bakanımız Mahmut ÖZER'in liderliğinde gerçekleştirdiğimiz paradigma değişikliği çerçevesinde iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde mesleki eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesini sağlamak amacıyla çalışıyoruz" dedi. ŞENSOY ayrıca etkin ve verimli işleyen bir kurumsal yapı inşa etmek adına önemli adımlar attıklarını ifade etti. Sektör ile mesleki ve teknik eğitim arasındaki kapsayıcı bağ kurmanın, iş birliğini zenginleştirmenin en önemli adımlarından biri olduğunu belirten ŞENSOY, İSO ile iş birliği kapsamında il genelinde mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi amacıyla adımlar atıldığını aktardı. Şensoy, 2019 yılında 35 okul ile başlayan iş birliğinin 66 okula ulaştığını ekledi.

İSO'nun donanım desteği, öğrenci ve öğretmenlere eğitim ile program çalışmalarına verdiği katkılarla her türlü desteği sunduğunu vurgulayan ŞENSOY, yapılan çalışmaların ülke genelinde de örnek alındığını anlattı. Meslek liselerinin Covid-19 sürecinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına cevap vererek kara gün dostu olduğunu kanıtladığının altını çizen ŞENSOY, bu durumun başarılı öğrencilerin mesleki ve teknik eğitimi tercih etmesine de vesile olduğuna işaret etti. ŞENSOY, katkılarından ötürü Erdal BAHÇIVAN ve İSO yetkililerine teşekkür etti.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal BAHÇIVAN ise bu projenin Türkiye için yapacakları en kıymetli proje olacağını söyledi. Üç yıl önce Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER ile başlattıkları projenin ilk aylarında önceki projeler gibi devamı olmayacağını dair görüşler olduğunu hatırlatan BAHÇIVAN, iki tarafın da birbirine olan güveni, sabrı ve inancı eşliğinde Türkiye mesleki eğitim tarihinde, sosyal ve ekonomik anlamdaki en önemli konunun çözümünde ciddi yol kat ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin hiçbir konuda kaynak sorunu olmadığını ancak kaynakları doğru kullanma sorunu olduğunu aktaran BAHÇIVAN, en önemli kaynağının genç nüfusu olduğunu ekledi. Doğru alanlarda en doğru biçimde bu kaynağı yönetmenin yarınlar için en değerli hizmet olacağını kaydeden BAHÇIVAN, bir yandan genç nüfustaki işsizliğin öte yandan yeterli ve nitelikli işgücü bulamayan sanayicilerin büyük bir sorun teşkil ettiğini belirtti. Bu proje ile bu iki sorunu kapatmak için yola çıktıklarını hatırlatan BAHÇIVAN, zor eşiği aştıklarını ve bu iş birliğindeki tarafların iletişiminin diğer projelere örnek olacağını ifade etti.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından toplantı okul müdürleriyle karşılıklı görüş alışverişi ve önümüzdeki döneme ilişkin nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği üzerine yapılan değerlendirmelerle sürdü.

03-01-202203-01-202203-01-2022

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.