Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

İMEP İLETİŞİM KAPMANYASI AÇILIŞ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İMEP İLETİŞİM KAPMANYASI AÇILIŞ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği'nin finansal desteği ile hayata geçirilen, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MEB MTEGM) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) iş birliğinde, Expertise France ve EDUSER tarafından yürütülen "Türkiye'de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı (İstihdam için Mesleki Eğitim Programı - İMEP)" kapsamında hayata geçirilecek İletişim Kampanyası, 26 Mayıs 2022, Perşembe günü OSTİM Mesleki Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik ile başladı. Açılış etkinliğine, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile TESK'in ve uluslararası kuruluşların temsilcileri, çırak öğrenci yetiştiren işverenler, OSTİM Mesleki Eğitim Merkezi eğitimcileri, öğrencileri ve öğrencilerin aileleri katıldı.

Eğitim dışı kalmış Türk ve Geçici Koruma Altındaki Suriyeli çocukların çıraklık ve mesleki eğitim yoluyla iş gücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitimler almalarına katkı sağlayan en kapsamlı programlardan biri olan İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programı (İMEP), 1 Ocak 2020'de başladı ve 2023 yılının sonuna kadar devam edecek. Aynı zamanda Program çocuk işçiliğinin zararları ve çırak öğrenci hakları üzerinde durarak farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Ülkemizdeki aileler, çocuklar ve işletmeler başta olmak üzere, kamuoyunu çıraklık eğitimi konusunda bilgilendirme ve çıraklık eğitiminin avantajlarını anlatarak toplum gözünde değerini artırma eksenleri çerçevesinde planlanan İMEP İletişim Kampanyası'nın ana teması "Ustalık Yolunda: Çıraklık Eğitimi" olarak belirlendi. İletişim Kampanyası'nın, İMEP kapsamındaki 12 ilde 36 mesleki eğitim kurumunda, TESK yerel örgütlerinin iş birliğinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

İMEP İletişim Kampanyası Açılış Etkinliğinde, MEB MTEGM Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Korkut Koçak, TESK Genel Sekreter Yardımcısı Av. Fatma Yasemin Ertekin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sosyo-Ekonomik Kalkınma Program Yöneticisi Feyhan Evitan Canbay, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye Direktörü Tanguy Denieul ve Expertise France İMEP Ekip Lideri Dr. Fatma Özdemir Uluç, çırak öğrencilere ve davetlilere seslenerek çıraklık eğitiminin önemini vurguladılar.

27-05-2022

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.