Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

İSTİHDAM İÇİN MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI (İMEP) KAPSAMINDA İŞ FİKRİ YARIŞMASI FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTİHDAM İÇİN MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI (İMEP) KAPSAMINDA İŞ FİKRİ YARIŞMASI FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) kapsamında gerçekleştirilen "İş Fikri Yarışması Final Etkinliği" 27-29 Şubat tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi.

Düzenlenen yarışmaya 12 il 36 pilot kurumdan 102 takım başvurdu. Bağımsız değerlendiriciler tarafından yapılan puanlamalar neticesinde; sosyal faydayı önemseyen, çıraklık eğitimi kapsamında beceri, yenilikçi yöntem, teknik veya araçlara dayandırılmış 12 takım final etkinliğine katılmaya hak kazandı.

Final etkinliğinde finalist takımlara yönelik yenilikçi, dönüştürücü ve kapsayıcı başlangıç fikirlerinin geliştirilmesine destek olmak için 3 günlük eğitim kampı düzenlendi. Bu süreçte çırak öğrencilerin iş fikri aşamasından iş planları oluşturabilecek aşamaya geçebilmeleri için gerekli kapasitenin oluşturulması amaçlandı.

"İş Fikri Yarışması Final Etkinliği"nin son gününde sunumlarını yapan takımlar arasından "Hastalıkta Zorluğa Yer Yok" fikirleriyle Mersin Akdeniz Mesleki Eğitim Merkezi birinci olurken Kayseri Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezinden "Kaşifler" takımı ikinci, Hatay İskenderun Mesleki Eğitim Merkezinden "Palmiye" takımı ise üçüncü oldu.

Final programında birinci olan takıma ödülünü takdim eden Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ yaptığı konuşmada çıraklık eğitiminin, ülkemizde üretimin ve çalışma hayatının parçası olarak çok büyük bir görev ifa ettiğini ve önemli bir sorumluluk yerine getirdiğini belirterek yarışmada ortaya çıkan iş fikirleriyle her bir öğrencinin geleceğin birer girişimcisi olduğunu ve finalist gençlerin tamamının dünyaya farklı bir pencereden bakarak farklı ihtiyaçlara yönelik değer kattıklarını söyledi.

Yarışmada ikinci olan takıma plaket ve hediyelerini Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Atakan ÇELİK sunarken üçüncü olan takımın ödüllerini ise Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İnsani ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Laurent GUİRKİNGER takdim etti.

İMEP İş Fikri Yarışması'nda finale kalan diğer takımlar;

·         Adana Çukurova MEM'den "Engel Kesiciler" takımı erişilebilirliği destekleyen sosyal sorumluluk alanındaki iş fikriyle,

·         Adana Yüreğir MEM'den "Yüreğir Aslanları" takımı otomotiv sektöründe sorumlu tüketimi amaçlayan iş fikriyle,

·         Bursa İnegöl MEM'den "Yenilikçi Güneş Atölyesi" takımı yenilenebilir enerji alanındaki iş fikriyle,

·         Bursa İnegöl MEM'den "Mobilyam Güvende" takımı mobilya sektöründeki müşteri memnuniyetine yönelik iş fikriyle,

·         Bursa İnegöl MEM'den "Başarı Yolcuları" takımı kapasite geliştirme ve eğitim girişimciliği alanındaki iş fikriyle,

·         Bursa Şehit Jandarma Komando Er Bahri Avcı MEM'den "Solar Enerji" takımı yeşil enerji ve çevre duyarlılığı alanındaki iş fikriyle,

·         İstanbul Esenyurt MEM'den "QR Tadım" takımı gastronomi alanındaki iş fikriyle,

·         Mersin Akdeniz MEM'den "Arıza Kurtları" takımı sanayi alanında müşteri deneyimi odaklı iş fikriyle,

·        Gaziantep Yardım Vakfı MEM'den "Öğreten Küp 11 Modelist" takımı çocuk eğitimi alanındaki iş fikriyle, finalist olarak plaketlerini aldılar ve bu öğrenme sürecinin birer parçası oldular.

02-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-2024

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.