Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

İMEP Kapsamında İşletmelerde Mesleki Eğitim Öğrenci İş Dosyası Hazırlık Çalıştayı Düzenlendi

İMEP Kapsamında İşletmelerde Mesleki Eğitim Öğrenci İş Dosyası Hazırlık Çalıştayı Düzenlendi

Avrupa Birliğince finanse edilen, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) iş birliğinde Expertise France ve uygulama ortağı EDUSER tarafından yürütülen "İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP)" kapsamında düzenlenen "İşletmelerde Mesleki Eğitim Öğrenci İş Dosyası Hazırlık Çalıştayı" 23-24 Mart 2021 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi.

 

Türkiye'de kaliteli çıraklık ve mesleki eğitim yoluyla gençlere ve yetişkinlere mesleki beceriler kazandırarak istihdama erişimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen İMEP kapsamında düzenlenen "Öğrenci İş Dosyası Hazırlık Çalıştayı" ile çırak öğrencilerin işyerlerindeki uygulamalı eğitimlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesine bir standart getirmek amaçlanmaktadır.

 

Mesleki eğitim merkezlerinde görev yapan koordinatör müdür yardımcıları, koordinatör öğretmenler ile özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü adına İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman AKGÜL ve TESK AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü adına Sayın Fuat ELVAN tarafından açılış konuşmaları yapılmış ve proje ekibi tarafından Çalıştayın amacı, kapsamı, mevcut durum, sorunlar ve ihtiyaçlar konusunda sunumlar gerçekleştirilmiştir.

 

Sunumların ardından gruplara ayrılan katılımcılar, İşletmelerde Mesleki Eğitim Öğrenci İş Dosyasını inceleyerek görüş alışverişinde bulunmuşlar ve "çıraklık eğitiminde kalite nasıl artırılır?",  "uygulamalı eğitimdeki eksiklikler nasıl giderilir?" ve "öğrenci iş dosyası bu sürece katkı verecek biçimde nasıl düzenlenir ve etkin şekilde uygulanır?" gibi sorulara yanıt aramışlardır.

31-03-202131-03-202131-03-202131-03-2021

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.