Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Eğitim-Özel Sektör İş Birliği Ankara Toplantısı Gerçekleştirildi

Eğitim-Özel Sektör İş Birliği Ankara Toplantısı’nda ileri gelen sektör temsilcileri ile bir araya gelindi.
Eğitim-Özel Sektör İş Birliği Ankara Toplantısı Gerçekleştirildi

Rekabet koşullarının sürekli değiştiği ve rekabet edilebilirliğin zorlaştığı dünya piyasalarında Türkiye’nin yerini daha da güçlendirmek için eğitim ile sektörün iç içe olması gerekmektedir. Gelişen teknolojiyi yakından takip eden, ürün ve hizmetlerine yansıtan, teknoloji üreten ve satan bir ülke konumuna güçlü bir mesleki ve teknik eğitim ile ulaşılabilir.

“Eğitim şart cümlesi yetersizdir. Nitelikli, mesleki eğitim şarttır.” düsturundan hareketle sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirerek, gençlerimizin istihdam edilebilirliklerini kolaylaştırmayı ve böylece mesleki ve teknik eğitimin kalitesini arttırarak ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeye çalışıyoruz.

Tüm bunlar ışığında eğitim ve özel sektör iş birliğini gerçekleştirerek daha nitelikli iş gücü yetiştirmek, okul işletme iş birliğini geliştirmek, organize sanayi bölgelerinde ve dışında özel mesleki ve teknik eğitim okullarının açılmasının desteklenmesini sağlamak ve böylece mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek amacıyla “Eğitim-Özel Sektör İş Birliği Ankara Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve ileri gelen sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıyı Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ ve Müsteşarımız Sayın Yusuf Tekin teşrifleriyle onurlandırmıştır.

Son zamanlarda Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılara da değinen Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ “Mesleki ve teknik eğitim sadece Millî Eğitim Bakanlığı’nın değil Türkiye’nin geleceğidir. Mesleki eğitimin gelişimi için özel sektör ile iş birliği mecburiyettir. Güçlü bir istikbal için mesleki ve teknik eğitim kalkındırılmalıdır” diyerek toplantının önemini vurgulamıştır.

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren organize sanayi bölgelerindeki, 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren de organize sanayi bölgeleri dışındaki özel  mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim görecek öğrenciler için 15 alanda verilen eğitim ve öğretim desteğinden bahsetmiştir. Mesleki ve teknik eğitim hakkında bilgi verdikten sonra, ülkemizin geleceği için yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapan GÜLAY, yasal düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetmiş, firmaların üzerinde durduğu çıraklık eğitiminin düzenlenmesi konusunda yürütülen çalışmaları vurgulamıştır. 

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR ise konuşmalarında sanayide iki tür insana ihtiyaç olduğu; birincisinin günlük rutin işleri yapmaktan bıkmayacak, iyi bir mesleki beceriye sahip personel, ikincisinin ise firmaları geleceğe taşıyacak uygulamaları nasıl yapacağını ve yaptıracağını bilen, zeki mühendisler olduğunu belirtmiştir.

Toplantıda konuşma yapan Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ mesleki ve teknik eğitime verilen değeri “Demokrasi zengin ülkelerin rejimidir. İnsan üretirse mutlu olur, ülkeler üretirse zengin olur. Üretim ise eğitimle olur. Gelişmek için üretmek, üretebilmek için mesleki eğitim şarttır.” sözleriyle vurgulayarak toplantıyı sonlandırmıştır.

Toplantı sonrasında ise Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ, Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, Sayın Müsteşar Yardımcımız Ercan DEMİRCİ ve Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY, ve sektör temsilcileri ile Ankara Sanayi Odası (ASO) Teknik Koleji atölyelerinde incelemelerde bulundu.

26-08-201625-08-201626-08-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.