Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Güzel Sanatlar Lisesi Protokol Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Güzel Sanatlar Lisesi Protokol Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasında geçen hafta sanat eğitimi alanında imzalanan iş birliği protokolü Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Kültürümüzü Taşıyacak Sanatçılar Yetişecek

Toplantıda konuşan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, Türkiye'de 80'e yakın sanat lisesi bulunduğunu söyledi. Güzel sanatlar liselerinde özelikle müzik ile yönelimin Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği düzleminde son derece düşük kaldığını sayısal verilerden de bildiklerini aktaran Numanoğlu "Kültürümüzün genetik kodlarına işlenmiş bu musiki sanatlarının temsilinin olması, bunu geleceğe taşıyacak sanatçıların yetiştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle, alanının güçlü üniversiteleriyle bir üniversite ve lise ekosistemi içerisinde yeni bir anlayışla böyle bir yapılanmayı halkımıza sunmak istedik. "diye konuştu.

Numanoğlu, geleceğin sanatçılarının bu okullardan çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşündüklerinin altını çizdi.

Gelecek için Çok Önemli Bir Adım

Milli Eğitim Bakan Danışmanı Aylin Şengün Taşçı ise geleneksel müziğin bugün eğitim sistemi içerisinde layık olduğu yere oturtmak için çok önemli bir adım atıldığını dile getirdi. Güzel sanatlar liseleri içinde tematik olarak sadece geleneksel müzik eğitimi verecek liselerin kurulmasının geleceğin değerli bestekârlarının ve sanatçılarının ortaya çıkmasında ilk adım olduğunu belirten Taşçı, bu liselerde geleneksel müziğin tüm incelikleriyle öğretileceğini, öğrencilerin hazırlık sınıfıyla başlayan ve arkasından uzun bir dönem içinde İngilizce eğitimini çok iyi veren bu yapılar sayesinde uluslararası vizyona sahip, gelecekteki sanatçılar olarak yetişeceklerini ifade etti.

Taşçı "Protokole göre geleneksel müzik eğitimimizin verileceği Pendik Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi Marmara Üniversitesi'nin, Beşiktaş Itri Güzel Sanatlar Lisesi İstanbul Üniversitesi'nin ve Başakşehir İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesi İstanbul Teknik Üniversitesi'nin himaye ve desteğiyle çalışmalarını sürdürecek. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bünyesinde görev yapan sanatçı arkadaşlarımız da kendi bilgi, deneyim ve vizyonlarını düzenlenecek etkinliklerle bu okullardaki öğrencilerimize aktaracaklar." şeklinde konuştu.

Türkiye'ye Değer Katan Bir İş Birliği

İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığının iş birliğinin güzel bir örneğini oluşturan, Türkiye'ye değer katan üç büyük üniversitenin de bizzat katılımlarıyla şekillenen güzel ve bereketli bir iş birliğinin arifesinde olduklarını dile getirdi.

Yazıcı, çalışmayı özellikle İstanbul'da görünür kılmak ve kentteki çocuklara daha yakından duyurabilmek için bu toplantıyı düzenlediklerini aktardı. İş birliğinin çocuklara en iyi şekilde yansıması için ellerinden gelen her türlü çabayı göstereceklerini vurgulayan Yazıcı "Hem ortaokul müdürlüklerimiz hem rehber öğretmenlerimiz ve velilerimiz tarafından bilinir, görünür olmasını sağlamak için biz de meslektaşlarımla ve diğer taraflarla birlikte çalışmayı en iyi şekilde yansıtacağız. İnşallah ülkemize hayırlar getirsin." diye konuştu.

Programda Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca, Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erol Özvar da protokolün önemine değindikleri birer konuşma yaptı.

Etkinlikte, protokol kapsamında okullara isimleri verilen bestekârların hayat hikâyelerinin aktarıldığı video gösteriminin ardından bazı eserleri de seslendirildi. Programa İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür ve üniversitelerin öğretim üyeleri de katıldı.

 11-07-202011-07-202011-07-202011-07-2020

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.