Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz, Sayın Osman Nuri GÜLAY Kocaeli ilini ziyaret etti

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY Kocaeli’ndeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarını ziyaret etti.
Genel Müdürümüz, Sayın Osman Nuri GÜLAY Kocaeli ilini ziyaret etti

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY ile beraberindeki heyette yer alan Bakan Danışmanı Sayın İsmail GÜLER, Daire Başkanı Sayın Recep ALTIN, Millî Eğitim Müdürü Sayın Fehmi Rasim ÇELİK ve Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Korkut KOÇAK yapılan faaliyetleri yerinde görmek; öğretmen, öğrenci ve yöneticilerle karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak ve Genel Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla 4 Ocak 2017 tarihinde Kocaeli ilindeki bazı resmi ve özel mesleki ve teknik eğitim kurumlarına ziyarette bulunmuştur.

İlk olarak mesleki ve teknik Anadolu lisesine dönüştürülmesi planlanan Gebze Öğretmenevi yerinde ziyaret edilmiştir. Ziyarette Sayın ÇELİK, Sayın GÜLAY ve beraberindeki heyete dönüşüm süreci ve kurumun eğitim kurumuna dönüştürülmesinin uygunluğu hakkında bilgi sunmuştur.

İkinci ziyaret ise Genel Müdürlüğümüz uhdesine alınan Gebze Mesleki Eğitim Merkezine gerçekleştirilmiştir. Genel Müdürümüz Sayın GÜLAY “Mesleki eğitim merkezlerine ilişkin yapılan düzenlemelerin ülkemizin geleceği için önemli olduğunu düşünüyorum. Sektörün ihtiyacı olan nitelikli işgücünü karşılamada bu eğitim kurumlarının çok hayati önem taşıdığı aşikârdır dolayısıyla bu kurumlarımız Sayın Bakanımız ve Müsteşarımızın büyük desteği ile zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır.” dedi.

Heyet, Gebze Mesleki Eğitim Merkezinin ardından Çelik İhracatçıları Birliği ve Çolakoğlu Grubu tarafından yaptırılarak 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında faaliyete başlayan Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine geçti. Okul yönetimi, okul binası projesinin uluslararası yarışmalarda derece aldığını vurgulamış ve hali hazırda 9. Sınıfta 276 öğrencinin eğitim ve öğretime devam ettiğini belirtmiştir. Sayın GÜLAY öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “Mesleki ve teknik eğitim gören öğrencilerimizin millî, manevi ve temel insani değerlere sahip, özgüvenli, üretken ve ülkesini seven bireyler olarak hayata atılması öncelikli hedefimizdir. Bütün çalışmalarımız öğrencilerimizin bu şekilde yetiştirilmesine yöneliktir.” dedi. Konuşmasının sonunda öğrencilerin taleplerini dinlemiş ve gereğinin yapılması için talimat vermiştir.

 Sayın GÜLAY ve beraberindeki heyet öğrencilerin ardından öğretmenler ile öğretmenler odasında toplanmıştır. Öğretmenlerin talep ve önerilerini dinleyen Sayın GÜLAY “Öncelikle belirtmek isterim ki siz değerli öğretmenlerimizin eğitim sistemindeki yerini yadsıyamayız. Bu okulun bina projesi birçok kişiyi etkileyebilir ancak burada önemli olan binanın kendisi değil siz değerli öğretmenlerin eğitim faaliyetleridir. Ayrıca bir öğretmenimiz sözleşmeli veya kadrolu öğretmen olmaktan bahsetti. Bakanlığımız için sözleşmeli veya kadrolu öğretmenlerimiz arasında herhangi bir fark yoktur. Bizim için bütün öğretmenlerimiz değerlidir. Bu nedenli geleceğimiz olan öğrencilerimizi sizlere emanet ediyoruz. Bildiğiniz gibi ben de bir öğretmenim ve öğretmen olmanın gururunu ve onurunu sizlerle birlikte yaşıyorum.” dedi. Burada ziyaretini tamamlayan heyet Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine geçti.

Sayın GÜLAY ve beraberindeki heyet Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin derslik, atölye ve laboratuvarlarında incelemede bulunmuştur. Okul hakkında okul yönetiminden bilgi alınmış ve okulun kurulması süreci ve hedefleri paylaşılmıştır. Sayın GÜLAY okulda mesleki eğitim gören kız öğrencilerin sayısından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Sayın Bakanımızın özellikle kız öğrencilerin eğitime katılmalarını çok fazla önemsediğini vurgulamıştır.

 Sayın GÜLAY ve beraberindeki heyet okul ziyaretlerinin ardından Kocaeli Valisi Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU’nu makamında ziyaret ederek mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermiştir.

 Heyet son olarak Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Fehmi Rasim ÇELİK’i ve personelini ziyaret etmiştir.

05-01-201705-01-201705-01-201705-01-201705-01-201705-01-2017

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.