Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY Kayseri ve Kırşehir illerini ziyaret etti

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın, 7 Mart 2016 tarihinde Kayseri ve Kırşehir illerindeki mesleki ve teknik eğitim  okul müdürleri ve mesleki eğitim paydaşları ile bir araya geldi.
Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY Kayseri ve Kırşehir illerini ziyaret etti

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, 7 Mart 2016 tarihinde Kayseri ve Kırşehir illerini ziyaret etti. Ziyaretinde mesleki ve teknik eğitim okul müdürleri ve mesleki eğitim paydaşları ile görüşmelerde bulundu. Gülay´a görüşmelerinde  Daire Başkanı Recep ALTIN, İl Milli Eğitim Müdürü  Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ercan YILDIZ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Okan AKYOL, Bölge Müdürü Ali YAPRAK ve bazı iş adamları da eşlik etti.Heyet´e OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir NURSAÇAN, Kayseri OSB ile ilgili bilgi verdikten sonra Kayseri’de organize sanayi bölgesi içinde yeni okulların yapılması ile ilgili görüşlerini sundu.

İş dünyası temsilcileriyle biraya gelen Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Gülay ;”Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın direktifleriyle Mesleki eğitimde yeni bir yapılanma süreci başladı. Ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerini belirleyen faktörlerin başında mesleki teknik eğitim gelmektedir” dedi. Sözlerine devam eden Gülay “Dünyadaki  gelişmelere uygun olarak planlanmış bir mesleki ve teknik eğitim insan odaklı kalkınmanın sağlanmasında etkin rol oynuyor. Buna bağlı olarak Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi, eylem planı çerçevesinde uygulanıyor. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, İstihdam odaklı olarak ihtiyaç duyulan nitelikte insan gücünü yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Üretim ve hizmet sektörü ile yapılan okul-işyeri protokolleri ile okul yönetimi protokol tarafları ile birlikte belirleniyor” diyerek sözlerine  “Ayrıca  OSB’lerde açılan meslek liselerine hala 4.000 ila 6.250 TL öğrenci başına yıllık teşvik verilmektedir.  Staja ve İşletmelerde beceri eğitimi yapan öğrencilere ödenen ücretlerde küçük işletmelerin rahatlayacağı bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. 64.üncü Hükümetimizin ve Sayın Bakanımız Nabi AVCI’nın bizlere destekleriyle mesleki eğitimde sektör ihtiyaçları doğrultusunda kendini yenileyen ve aranan okullar olmasını hedeflemekteyiz.” diyerek sözlerine son verdi.

Ayrıca, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ve beraberinde ki heyet, OSB’de özel meslek lisesi açmayı planlayan bir işletmeyi ziyaret etmiş ve işletme yetkilisinden  yeni okul açma çalışmaları ile ilgili bilgi almıştır.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, daha sonra Organize sanayi bölgesi tarafından yaptırılan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezini  (METEM) ziyaret etti.   Öğrencilerle bir süre sohbet eden ve atölyeleri ziyaret ederek okul hakkında bilgi alan  Gülay, bu okulların tanıtılması gerektiğini vurguladı.

Öğleden sonraki programında Kayseri ilinde bulunan 64 mesleki ve teknik ortaöğretim okul müdürleri ile bir araya geldi.

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri Gülay, Sayın Milli Eğitim Bakanımız Nabi AVCI ve Müsteşarımız Sayın Yusuf  TEKİN beylerin selamlarını ileterek,”Şunu unutmayalım, var gücümüzle çalıştığımızda Allah mutlaka bunun karşılığını veriyor. Milli Eğitim Bakanı’mızın Mesleki eğitime çok önem vermesi bizler için bir avantajdır.Ülkemizin  kalkınması sanayi sektörünün güçlenmesi ile mümkün, dolayısıyla meslek liselerinin önemini bir  kat daha artmıştır.’’dedi.

Genel Müdürümüz Sayın Gülay, bakanlıkça yapılan son düzenlemeler ile ilgili bilgi verdikten sonra okul müdürlerinin sorularını cevapladı.

Ayrıca, Kayseri ili Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa ÇELİK’i ziyaret etmiştir.

 

Programında ikinci il olarak Kırşehir iline geçen Sayın Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay, Kırşehir Valisi Sayın Necati ŞENTÜRK’ü makamında  ziyaret etmiştir. Ziyaret sonrası ilde yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurum müdürleri ile bir araya gelen Sayın Gulay Bakanlığımıca yapılan çalışmalar ve müdürlerin sorularını cevaplandırmıştır.

09-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.