Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY, İstanbul’da düzenlenen Afrika Eğitim Bakanları Konferansına katıldı

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY, İstanbul’da düzenlenen Afrika Eğitim Bakanları Konferansına katıldı

Afrika ülkeleriyle ülkemiz arasında eğitim alanında ilişkilerin geliştirilmesi ile eğitim sistemimiz hakkında bilgi aktarılması konularında görüşmeler yapmak üzere 38 Afrika ülkesinden 53 Eğitim Bakanının katılımıyla İstanbul’da Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı gerçekleştirildi.

Bakanlığımız ev sahipliğinde yapılan toplantıda sağlıktan eğitime kadar birçok konuda Afrika ülkeleri ile iş birliği yapılabileceğine değinildi.

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY, Türkiye’nin mesleki ve teknik eğitim sistemine ve önceliklerine dair sunumlarını yaptı. Sayın GÜLAY, mesleki eğitimin ülkelerin ekonomik yönden güçlü olmasında oynadığı role değinerek, Afrika ülkeleri ile Ülkemiz arasında mesleki eğitim alanında yapılmış olan iş birliklerini vurguladı.

Gelecekte ilişkilerin daha da güçlenerek devam edebilmesi için Türkiye İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) vasıtasıyla başvuru yaparak;

Öğretim programlarının ve eğitim materyallerinin güncel teknolojik gelişmelere göre yeniden düzenlenmesi için destek verilmesi,

Öğretmen ve okul yöneticilerine eğitimler verilmesi,

Afrika ülkelerindeki mesleki okullar ile Türkiye’deki meslek liseleri arasında “Kardeş Okul” uygulamasının yaygınlaştırılması,

Okul yapımı ile araç-gereç ve donatım desteği sağlanması, gibi konularda mesleki eğitimin her alanında ülkemizden Afrika’ya destek verilebileceğini belirtti.

Genel Müdürümüz daha sonra ülkeler arasında yapılan ikili görüşmelere katıldı. 

20-10-201720-10-201720-10-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.