Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY, Sivas’ta sektör ve okul müdürleri ile bir araya geldi

 Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY, Sivas’ta sektör ve okul müdürleri ile bir araya geldi

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, Sivas’ta il ve ilçe şube müdürleri, mesleki ve teknik okul müdürleri ve okul aile başkanları ile Sivas Sanayi ve Ticaret Odasında bir toplantı yaptı. Toplantıya Milli Eğitim Bakan Danışmanları ve İl Milli Eğitim Müdürü de katıldı.

Toplantı da bir konuşma yapan GÜLAY “ daha güçlü bir Türkiye olabilmenin yolu üreten bir ülke olmaktan geçiyor. Üreten bir ülke olmak için de nitelikli insan gücüne ihtiyacımız var. Biz de sektörün desteği ve işbirliği ile bunun için çalışıyoruz. Sektöründe içinde bulunduğu okul yönetim kurulları oluşturduk. Artık okullarımızı sadece biz yönetmeyeceğiz sektörün, kamu kurum ve kuruluşları ve STK´larında içinde bulunduğu bir modelle yöneteceğiz.

65. hükümet programı ve eylem planın da da mesleki ve teknik eğitim yoğun bir şekilde yer alıyor. 6764 sayılı kanun ile mesleki eğitim merkezlerinde yapılan eğitimleri zorunlu eğitim kapsamına aldık. Artık esnaf iş gücü ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek.

Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ, mesleki ve teknik eğitime desteğini her platformda dile getiriyor. Bizler de Sayın Bakanımızın önderliğinde var gücümüzle çalışıyoruz. Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde okullarımızın önünü açan işlerini kolaylaştıracak 61 maddesini değiştirdik. İşletmelerdeki beceri eğitimi için öğrencilere verilmek üzere işletmelere ödenecek devlet desteği ile ilgili tüm alt yapı çalışmalarını tamamladık. diye konuştu.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, sözlerine şöyle devam etti.

“Türkiye mesleki eğitim modelini hazırladık. Artık yerli ve milli bir mesleki eğitim modelimiz var. Yeni teknolojik gelişmelere açık ahilik ruhuna sahip gençler yetiştireceğiz. 4-5 yıl sonra Türkiye’deki mesleki eğitim tüm dünyaya örnek gösterilen bir model olacaktır. İhtiyaç olan tüm okullarda Mesleki Eğitim Merkezi programlarını açacağız. Mesleki Eğitim Merkezine gitmek isteyen bir kızımız bir evladımızın önündeki tüm engelleri kaldırdık. Okul müdürlerimizde öğrencilerimizin ailelerini evlerinde ziyaret etmeli, veli toplantıları yaparak mesleki eğitime doğru yönlendirme yapmalıdır. Meslek lisesine gelen öğrencimizin üniversite yolu sonuna kadar açıktır. Ancak üniversiteye gidemese bile elinde altın bileziği bir mesleği olacaktır.” dedi. Gülay “ Sivas’ta işletmede eğitim yapma imkanı olmayan alanları yeniden revize etmenizi istiyoruz. Sektör ile işbirliği içinde açılması ve kapatılması gereken alanları yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor. Koordinatör öğretmenlerimizde işyerlerinde ki eğitimleri çok iyi izlemeli ve takip etmelidir. Bizlerde meslek öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimlerine çok önem veriyoruz. Cumhuriyet Üniversitemiz ile yapılan işbirliğinizi memnuniyetle görüyorum. Ancak daha fazla öğretmenimize eğitim vermeliyiz.  

2023 hedefimiz mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretim içindeki payını % 60 lara çıkarmaktır. Bunun için büyük bir ailenin fertleri olarak daha çok çalışmalıyız. “ diyerek sözlerine son verdi. Ayrıca bu çalışmaya ev sahipliği yapan Sanayi ve Ticaret Odasına ve İl Milli Eğitim Müdürüne teşekkür etti.

Genel Müdür GÜLAY ve beraberindeki heyet Sivas Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı H. Osman YILDIRIM’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra Sivas ilinde önde gelen işletmeler, fabrikalar ve okullarda temasta bulundu.

15-03-201715-03-201715-03-201715-03-201715-03-201715-03-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.