Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY OSBÜK’ün Düzenlendiği III. Mesleki Teknik Eğitim Zirvesi’ne Katıldı

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY OSBÜK’ün Düzenlendiği III. Mesleki Teknik Eğitim Zirvesi’ne Katıldı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de teşrif ettiği Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu tarafından düzenlenen "OSBÜK 3. Mesleki Teknik Eğitim Zirvesi" programına katıldı.

Açılış konuşmalarında katılımcılara hitap eden Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, mesleki ve teknik eğitimin önemini vurgulayarak “Meslek eğitimi, memleket meselesidir.” dedi. Sayın Bakan konuşmalarında "Mesleki eğitimi daha iyi yapmak için tematik liseler açıyoruz. Bu yıl 12 ilde 19 tematik meslek lisesi açtık. Ankara, İstanbul, Rize´de toplam sekiz mesleki ve teknik orta öğretim okulumuzda, sivil havacılık, yer hizmetleri konusunda eğitim vermeye başladık. 12 ilimizde 13 mesleki ve teknik eğitim okulumuzda da madencilik eğitimi vermeye başladık. Bunlardan Sivas´ta da iki tane var. Bu yıl ilk defa mesleki ve teknik eğitim okullarının performanslarını izleyeceğiz. Kriterleri belirlendi. Her okula bir karne vereceğiz ve başarılı olanları da ödüllendireceğiz. Öğrencilerimize beceri ve staj için kapılarını açan işletmelerimize devlet desteği veriyoruz.” dedi.

Katılımcılara seslenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) teknik kolejler açmak için tüm imkanların seferber edileceğini belirterek, Türk sanayisinin iyi yetişmiş elemanlara ihtiyacı olduğunu vurguladı. Bakan Faruk ÖZLÜ ekonomik kalkınmanın sırrının becerilerde saklı olduğunu belirterek, "Bizim bütün gayretimiz; becerikli ve donanımlı insan sermayesini, ekonominin, sanayinin ve teknolojinin hizmetine sunmak olmalıdır. Bu nedenle, sanayinin gelişmesinde Mesleki ve Teknik Eğitim’in sistemdeki etkinliğinin artması, bir zaruret olarak ele alınmalıdır. Bu açıdan bakıldığında; Mesleki ve Teknik Eğitim, bizler için vazgeçilmez bir misyonu yerine getirmektedir. Hızla kalkınan ve sanayileşen ülkemizde, kalkınmanın en etkili ve en temel aracı, hiç şüphesiz Mesleki ve Teknik Eğitim olacaktır.” dedi. Bakan Bey konuşmasında ayrıca 300 Teknik Kolej hedefine ulaşmak istediğini vurguladı.

Açılış konuşmalarından sonra panel oturumuna geçilen programda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal ŞAMLIOĞLU, İŞKUR Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA ve Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar ÖZTÜRK katılımcılara hitap etti.

Sayın GÜLAY konuşmalarında Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün faaliyetlerini, mevcut durumunu ve gerçekleştirilen mevzuat düzenlemelerini katılımcılara aktardı. Konuşmasında mesleki ve teknik eğitimin hak ettiği yere varmasında resmi kurumlar ile özel sektörün işbirliğinin önemine değinen GÜLAY “Bizler kamu yöneticileri olarak sizlerin hizmetindeyiz. Ülkemizin ilerlemesi için elimizden geleni yapmaya söz veriyor ve karşılaşılan problemlerin çözümü için birinci durak olarak kendimizi görüyoruz. Gönül rahatlığıyla ve istediğiniz zaman kapımızı çalabilirsiniz.” dedi. Tematik meslek liseleri, mesleki eğitim merkezlerinin zorunlu eğitime alınması, stajyer ve çıraklar için verilen devlet desteği ve okul hamiliği projesi gibi konulara değinen GÜLAY, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin her geçen gün arttığına dikkat çekti.

 

Panel oturumu soru cevap kısmı ile sona erdi.

28-09-201728-09-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.