Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay, İl, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri ve Mesleki İstihdam Sağlayan Kamu ve Özel Şirket Yetkilileriyle Yozgat´ta Bir Araya Geldi

Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay, İl, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri ve Mesleki İstihdam Sağlayan Kamu ve Özel Şirket Yetkilileriyle Yozgat´ta Bir Araya Geldi

Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay, çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Gülay, Yozgat Fatih Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinde il, ilçe milli eğitim müdürleri, meslekî ve teknik Anadolu lisesi lmüdürleri ve mesleki istihdam sağlayan kamu ve özel şirket yetkilileriyle bir araya geldi.

Gülay, burada yaptığı açıklamada, ülke üzerinde birçok oyun oynandığını, Türkiye´nin ileri gitmesi durumunda dış güçlerin mutlaka ülke üzerinde yazdıkları senaryoyu oynadıklarını söyledi.

Çıraklık Eğitim Merkezi zorunlu oldu

Küçük sanayi esnafının çırak bulmakta çok zorlandığına değinen Gülay, bu durumda pek çok iş dalının sürdürülemediğini ve ekonominin olumsuz etkilendiğini, özelikle zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasıyla çırak sayısının 125 binden 65 binlere düştüğünü anlattı.

Bu sorunun çözümü için iki aydır bölgeleri gezerek esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldiklerini dile getiren Gülay, "Toplantılarımızın sonunda çıraklık eğitiminin mutlaka zorunlu eğitime alınmasına karar verdik ve çıraklık eğitim merkezlerini zorunlu eğitim kapsamına aldık. 8. sınıfı tamamladıktan sonra çocuğumuz tercihlerini yapacak, açık lise yerine çıraklık eğitim merkezlerini tercih edecek ve anlaştığı sektörle sözleşmesini imzaladıktan sonra haftada bir gün çıraklık eğitim merkezine gidecek, geri kalan 5 gün ise sözleşme imzaladığı iş yerinde çalışacak." diye konuştu.

Gülay, 21/03/2016 tarih ve 8660 sayılı Bakanlar Kurulu kararı gereğince Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında organize sanayi bölgeleri dışında açılan meslekî ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere, 5580 sayılı Kanunun 12 nci maddesine göre eğitim ve öğretim desteği verileceğini belirtti.

04-04-201604-04-201604-04-201604-04-201604-04-201604-04-201604-04-201604-04-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.