Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY Gaziantep’te Sanayicilerle Buluştu.

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY Gaziantep’te Sanayicilerle Buluştu.

Mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunun ve paydaşların bilgilendirilmesi, karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin üretilmesi amacıyla Gaziantep ilinde “Mesleki ve Teknik Eğitim İstişare Toplantısı” 01.06.2018 tarihinde düzenlendi.

Toplantıya Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı, Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürü ve Daire Başkanları katıldı.

Toplantıda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, mesleki eğitimin iyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra yetiştireceğimiz öğrencilerin ahilik ruhu ile yetiştirilmesinin, milli ve manevi değerlerin öğretilmesinin mesleki eğitimin temel amaçları olduğundan, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda okul yöneticilerine bu konuda önemli görevler düştüğünden, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi yönünde yapılan yasal düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetti.

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY ayrıca 6764 sayılı kanun ile meslek ve teknik eğitimde yapılan düzenlemelere değinerek; çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin 3’te 2’sinin devlet desteği olarak verileceğini, mesleki eğitim öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren sigortalanacağını ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini ifade etti.

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY konuşmasında şu konulara değindi:

Geleceğin mesleki ve teknik eğitiminin kurgulanmasına yönelik olarak ilgili iç ve dış paydaşlarla görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 08-12 Ocak 2018 tarihleri arasında 43 farklı kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşundan 74 temsilcinin yer aldığı “Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı” yaptık.

Sektörün arzuladığı nitelikte iş gücü yetiştirmek amacıyla bir alana odaklanmış, tematik meslek liseleri açıyoruz.

Mesleki eğitim ile iş dünyası arasındaki bağları kuvvetlendirmek, staj ve işletmelerde beceri eğitimi şartlarını iyileştirmek, okulların fiziki ortamları ile atölye ve laboratuvarlarını geliştirmek ve sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmek amacıyla Okul Hamiliği Projesini başlattık.

Mesleki eğitim programlarını güncelleyerek esnaf ve sanatkârların iş gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla çıraklık eğitimini, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü karşılamak amacıyla Anadolu meslek programını ve geleceğin üreten mühendislerini yetiştirmek amacıyla Anadolu teknik programını güçlendiriyoruz.

24-25 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenlediğimiz mesleki eğitim temalı kongre sonuçlarını değerlendirerek mesleki ve teknik eğitimde 2023 hedeflerimizi belirliyoruz. Bu doğrultuda mesleki ve teknik eğitimin yol haritası niteliğinde olan Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesini güncelliyoruz.

Öğrencilerimizin meslek ahlakı ve ahilik kültürüyle yetişmesi amacıyla mesleki gelişim dersine değerler eğitimine yönelik Meslek Ahlakı ve Ahilik modülü eklenmiştir. Modülde ayrıca 15 Temmuz şehitlerine de yer vererek öğrencilerimizin 15 Temmuz bilinciyle yetişmesini hedefliyoruz.

Mesleki ve teknik eğitimde okul-sektör iş birliğini güçlendirmek, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle iş birliğini artırmak amacıyla ilgili tüm paydaş temsilcilerinin üye olarak yer aldığı bütün il/ilçelerde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurullarını oluşturuyoruz.

“Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesinde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte okulun bulunduğu mahallede, bulunmadığı takdirde sırasıyla ilçede veya İl içinde tespit edilen belirli sayıdaki ihtiyaç sahibi yoksul veya muhtaç durumdaki kişilerin; evlerinin bölümlerinin küçük bakım ve onarımlarının, evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyalarının tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımlarının, hayatlarını kolaylaştırıcı bilgilendirme ya da yardımların, onları sevindirecek, mutlu edecek maddi ya da manevi dokunuşların toplum hizmeti kapsamında belirli bir plan ve proje dahilinde yerel imkanlarla yapılmaktadır.”

Konuşmaların ardından toplantıya soru cevap bölümü ile devam edildi. Mesleki eğitime ilişkin sorunlar, çözüm önerileri ve uygulanabilecek stratejiler tartışıldıktan sonra toplantı sona erdi. 

 

Ayrıca Gaziantep ilinde sektör ziyaretleri gerçekleştirilerek mesleki uygulamaları yerinde izleme ve değerlendirme faaliyetleri yapıldı.

04-06-201804-06-201804-06-2018

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.