Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY Bursa-İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Eğitim Külliyesinde incelemelerde bulundu

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY Bursa-İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Eğitim Külliyesinde incelemelerde bulundu

Haziran 2017 Salı günü İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Eğitim Külliyesinde, Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY´ın başkanlığında Hayırsever, Mehmet YILDIZ, Hayırsever Hüseyin YILDIZ, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli SARIKAYA, İnegöl Kaymakamı, ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri, ilçedeki ortaokul ve meslek lisesi müdürleri ve sektör temsilcilerinin katılımı ile Külliyedeki öğrenci sayısının artırılması ile ilgili bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda Mesleki eğitim Daire Başkanı Recep ALTIN ve Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Mehmet ÇİÇEK de hazır bulunmuştur.

Toplantıda konuşma yapan Hayırsever Mehmet YILDIZ, “Bu okulu okuyamamış, ekonomik durumu yetersiz meslek ve vatan sevdalısı gençlerimizin mesleki eğitim alması amacıyla yaptık. Buradaki temel nokta çocuklarımızın nitelikli bir mesleki eğitim alarak anne ve babasına hayırlı bir evlat olarak yetişmeleridir. Bu okullarda çocuklarımıza millî ve manevi değerlerimizi öğreterek ilimli, kültürlü ve edepli bir nesil yetiştireceğiz. Ben olmasam dahi oğlum bu projeyi takip ederek başarıya ulaşması için elinden geleni yapacaktır. Burada sizlere bir müjdeli haber daha vermek istiyorum Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşme sonucunda Sultan Ahmet Camii’nin restorasyonunu üzerimize aldık.” dedi.

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY ise katılımcılara mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmaları anlattı.  GÜLAY mesleki ve teknik eğitim ile ilgili önemli düzenlemenin yer aldığı 6764 sayılı kanun getirilen yenililerden bahsederek; çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin 3’te 2’sinin devlet desteği olarak verileceğini, mesleki eğitim öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren sigortalanacağını, meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulamasının kaldırılarak bunun yerine ek puan uygulamasının getirildiğini ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini ifade etti.

GÜLAY konuşmasının devamında bakanlığımızın son zamanlarda mesleki eğitim ile ilgili yaptığı önemli işler olan Okul Hamili Projesi, İhtisaslaşmış Okullar, Sektör işbirliği protokolleri, mesleki ve teknik eğitim programlarının güncellenmesi, programlara değerler eğitimi ve ahilik kültürünün yansıtılması ve mesleki eğitim okul yönetim kurullarından bahsetti.

Katılımcıların görüş ve önerilerinin alınmasıyla devam eden toplantı, uygulamada yaşanan sorunlara  yönelik verilen cevaplarla sona erdi.

Heyet toplantı öncesinde Külliyede bulunan okulları gezerek yerinde incelemelerde bulundu.

21-06-201721-06-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.