Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY, Azerbaycan Büyükelçiliğinde

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY, Azerbaycan Büyükelçiliğinde

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY Türkiye Azerbaycan Büyükelçisi Faig BAGHIROV’u makamında ziyaret etti. Ziyarete Azerbaycan Eğitim Müşaviri Necibe NESİBOVA, Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul GEÇGİL, Kalite Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Salih CANBAL, Türkiye’de Heydar Aliyev ismini taşıyan; Ankara Yenimahalle Haydar Aliyev İlkokulu Müdürü Necattin ŞENGEZER, İzmir Aliağa Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıtkı ARI, Kars Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Recep UĞURLUEL ve Adana Ceyhan Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Caner TAYMIŞ katıldı.

Görüşmede söz alan Büyükelçi BAGHIROV, Adana’da yaşanan üzücü kazadan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza taziye mesajlarını ilettiğini ve duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Azerbaycan ile Türkiye’nin ortak din, dil ve tarihlerinin olduğunu ve Heydar ALİYEV’in ifadesiyle iki ülkenin bir millet iki devlet olduğunu söyledi. Ayrıca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbaycan Türklerinin dertleri kendi derdimiz, sevinçleri kendi sevinçlerimizdir” sözünü hatırlattı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham ALİYEV ile Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın aralarındaki dostluğa işaret ederek, “Bu dostluk iki ülkenin halkı tarafından da içtenlikle benimsenmektedir” dedi. Büyükelçi daha sonra Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ ile görüştüklerini, mesleki ve teknik eğitim alanında işbirliği yapılması hususunda ortak bir kanaat oluştuğunu, bu kapsamda da Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ başkanlığındaki bir heyetin Azerbaycan’a gittiğini ve bu ziyaretin Azerbaycan ile Türkiye arasında mesleki ve teknik eğitim alanında işbirliği yapılması açısından çok faydalı olduğunu dile getirdi. Ayrıca bu ziyaret için teşekkür etti. “Bu hususta üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” şeklinde konuştu. Ziyaret sonrası Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen raporu incelediğini söyleyen Büyükelçi Azerbaycan’daki meslek liselerini yeniden inşa etmek için Türkiye Cumhuriyeti’nin mesleki ve teknik eğitimdeki tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade etti.

Ziyarette söz alan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, Kardeş ülke Azerbaycan’a yapmış oldukları ziyarette gösterilen misafirperverlikten dolayı Büyükelçiye teşekkür etti ve memnuniyetini dile getirdi. Azerbaycan’a uzmanlardan oluşan bir heyet ile gittiklerini, Azerbaycan’daki mesleki eğitimi yakından incelediklerini ve yapılacak işbirliklerini bir rapor halinde ilgili makamlara sunduklarını ifade etti. Genel Müdür sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki mesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandırıyoruz. Mesleki Eğitim Kanununda reform niteliği taşıyan değişiklikleri hayata geçiriyoruz. Öğretim programlarımıza değerlerimizi ve yeni teknolojileri yansıttık. İlgili sektörle nitelikli işgücü yetiştirmek için işbirliği içerisindeyiz. Azerbaycan’ın da vakit kaybetmeden mesleki ve teknik eğitimde yol alması gerektiğini, bu konuda Azerbaycan devletiyle her alanda işbirliğine hazır olduğunu, kardeş ülke Azerbaycan’a yardım etmekten büyük onur duyduğunu ifade etti. Görüşme karşılıklı iyi niyet dilekleriyle sonra erdi.

01-12-201601-12-201601-12-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.