Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Kemal Varın NUMANOĞLU, İstanbul´ da Çocuk Sanat Festivaline Katıldı

Genel Müdürümüz Kemal Varın NUMANOĞLU, İstanbul´ da Çocuk Sanat Festivaline Katıldı

Çocuk Sanat Festivali 3-15 yaş arası çocukları sanat ile buluşturmayı hedefliyor. Festival kapsamında yapılacak birçok atölye ile çocukların el becerileri, özgüvenleri, bedensel ve fiziksel gelişimlerini arttırmak ve topluma faydalı bir birey olmaları amaçlanmaktadır. Bu festival ile sanatın sadece tek bir yönü değil, şehir hayatında kaçırılan değerlerin de hatırlanması ana merkezdedir. Resimden müziğe, mozaikten dramaya, animasyondan karikatüre, fotoğrafçılıktan uçurtma yapımına, dijital sanattan kodlamaya kadar geniş yelpazede atölyeler oluşturulacak.

Sanatçılar ve Atölyeler

Bu atölyelere ek olarak tohumdan toprağa, hayvandan bitkiye doğa sevgisini sanat ile bağdaştırıp çocuklara çeşitli deneyimler kazandırmak amaçlanmaktadır. Sanat ile daha önce buluşmuş̧ olan çocuklar ise bu festivalde konusunun uzmanı sanatçılar ile buluşup, söyleşilere katılma fırsatı yakalayacaklardır.  Görme, işitme ve bedensel engelli çocuklar için beden perküsyonu, atölyeler ve film gösterimleri gibi farklı dallardaki etkinliklerle “her” çocuğa dokunmayı, bütün duyguların ve sanatın özel olduğunun vurgulanması hedeflenmektedir.

Tiyatroların, sinema gösterimlerinin, müzikallerin de olduğu Çocuk Sanat Festivali,  bugün İstanbul Zorlu Center Performans Sanatları Merkezinde başladı. Açılışa Genel Müdürümüz  Kemal Varın Numanoğlu,  Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Mehmet Bölücek, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, yetkililer ve öğrencilerimiz katıldı.

Tadını Çıkarın

Festivalde Genel Müdürümüz Kemal Varın Numanoğlu şunları söyledi: “Biz Anadolu’yuz projesi kapsamında gerçekleştirilen çok önemli bir etkinlik. Bunu sürdürülebilir hale getirmek bizim ödevimiz. Sizden istediğim bugünün tadı çıkarmaya çalışın. Bizim mesleki teknik okullarımızın açtığı üç atölye var. Robotik kodlama, bez bebek yapımı bir de ahşap oyma atölyelerimiz bulunuyor. Gidin canınız ne istiyorsa onu yapın. Tadını çıkarın, rahatlayın ve iyi anılarla evinize dönün. Zorlu Grubu başta olmak üzere Valiliğimiz, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz.”

Renklerle Hayalimdeki Dünya

İstanbul Valiliğinin Biz Anadoluyuz Projesi kapsamındaki yarışması sonucunda birinci olan öğrenciler ve öğretmenleri 31 Ocak- 03 Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul’da bulunacak ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki Çocuk Sanat Festivali’ne katılarak, başarılı sanatçılarla birlikte atölye çalışmaları gerçekleştirecek.

Bilindiği üzere Millî Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği arasında Bakanlığımıza bağlı resmî okullarda öğrenim gören öğrencilerin sanata yönelik yeteneklerinin ortaya çıkarılması, duygu ve düşüncelerini sanat yoluyla ifade edebilmesi, özgüven ve sorumluluklarının artırılması amacıyla 28 Kasım 2018 tarihinde kültür sanat iş birliği protokolü imzaladı.

Protokol uyarınca Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan 23 ilimizde Bakanlığımıza bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrenciler arasında “Renklerle Hayalimdeki Dünya” temalı resim yarışması düzenlendi.  

Ahşap Oyuncak Projesi

Çocuk Sanat Festivalinde ayrıca Millî Eğitim Bakanlığımız standında Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda yürütülen Ahşap Oyuncak Projesi kapsamında öğrenciler tarafından tasarımı ve üretimi yapılan ahşap oyuncaklar sergilenecek ve ziyarete gelen öğrencilere atölye çalışmaları yaptırılacak. Standımızda robotik ve kodlama, taş boyama ve bez bebek atölyeleri de yer bulacaktır.

Çocuk Sanat Festivali, 4 gün boyunca saat 10.00 - 19.30 arası gerçekleşecek.

01-02-201901-02-201901-02-2019

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.