Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Kemal Varın NUMANOĞLU, Başta Kız Çocukları Olmak üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendisliğe Yönlendirilmesi Komisyonu Toplantısına Katıldı

Genel Müdürümüz Kemal Varın NUMANOĞLU, Başta Kız Çocukları Olmak üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendisliğe Yönlendirilmesi Komisyonu Toplantısına Katıldı

Genel Müdürümüz Kemal Varın NUMANOĞLU, 13 Kasım 2019 tarihinde Türkiye'de kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ve cinsiyete dayalı ayrımcılıkla mücadele etme amacına parlamento zemininde katkı sunmak üzere kurulan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK)' nun alt komisyonu olan Başta Kız Çocukları Olmak üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendisliğe Yönlendirilmesi Komisyonu toplantısına katıldı.

Genel Müdürümüz; özellikle kızların; ilk ve orta öğretim düzeyinde okullaşma oranlarını arttırmak, okul terk oranlarını düşürmek, iş gücünün mesleki beceri ve yeterliliklerini arttırmak ve ailelerin eğitimin önemi konusunda bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla yürütülen projeler hakkında bilgi verdi. Hedefimizin eğitim kalitesinin arttırılması, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesi ve başta kız çocuklarının olmak üzere her düzeyde okullulaşma oranlarının yükseltilmesi yoluyla, insan kaynağına yapılan yatırımın arttırılması olduğunu vurguladı. Mesleki ve teknik eğitimde 1.4 milyon öğrencinin eğitim aldığını, kız öğrencilerin oranının %42 olduğunu, mesleki ve teknik eğitiminin genel ortaöğretim içindeki payının %36 olduğunu vurgulayarak bu oranın arttırılması için çalışmalar yaptığımızı, mesleki ve teknik eğitim alacak öğrencileri ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda meslek alanlarına yerleştirmek için hedeflerimizden bahsetti. Toplantıda Daire Başkanımız Ertuğrul GEÇGİL' de 2023 Eğitim Vizyonunda yer alan kariyer rehberliğine yönelik alan ve dal seçim süreci için Genel Beceri Test Seti geliştirilmesi çalışması hakkında sunum yaparak komisyonu bilgilendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.