Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdür GÜLAY, İŞ-KUR Genel Müdürü ÖZKAN’ı ziyaret etti

Genel Müdür GÜLAY, İŞ-KUR Genel Müdürü  ÖZKAN’ı ziyaret etti

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY Türkiye İş Kurumunu Genel Müdürü Sayın Mehmet Ali ÖZKAN’ı makamında ziyaret ederek mesleki ve teknik eğitime verdikleri destekten ötürü teşekkür etti. Ziyarette Genel Müdürümüze daire başkanları Dr. Recep ALTIN ve Ertuğrul GEÇGİL eşlik etti. İŞKUR yetkililerinin de hazır bulunduğu görüşmede genel müdürlükler arasında imzalanması planlanan işbirliği protokollerine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca ileriki dönemlerde kurumların hangi hususlarda işbirliğine gidebileceği değerlendirildi.

İki kurumun uyumlu çalışması sonucunda kazananın Türkiye olacağını belirten Sayın Gülay, “mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılması aynı zamanda İŞKUR’un da faaliyetlerine doğrudan katkı sağlayacaktır. Zira yetiştirilen nitelikli işgücü, İŞKUR’un yönlendirmesi ile doğru biçimde istihdam edilecek ve böylece her iki kurumun işbirliği toplumun refahının artmasına destek vermiş olacaktır.” dedi. İŞKUR Genel Müdürü Sayın Mehmet Ali ÖZKAN ise “İki kurum arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesini ümit ediyorum. Daha önce farklı mecralarda da belirttiğim gibi; Türkiye İş Kurumu olarak mesleki ve teknik eğitimin, ülkemizin kalkınmasındaki en önemli bileşenlerden birisi olduğunu düşünmekteyiz. Bundan sonraki süreçte de mesleki ve teknik eğitime verdiğimiz destek artarak devam edecektir” dedi.

Görüşmelerde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren işletmede beceri eğitimi ve staj uygulamalarına katılan öğrencilere ödenecek devlet desteğinin protokol kapsamında nasıl ödeneceğine ilişkin hususlar değerlendirildi. Görüşmelerde değinilen bir diğer husus ise, kullanım hakkı İŞKUR Genel Müdürlüğünde olan mesleki yönelim bataryalarının öğrencilere uygulanması oldu.

İmzalanması düşünülen işbirliği protokolü ile belirlenecek mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören 9. sınıf öğrencilerinin ilgi ve yeteneklerine uygun alanlar seçmelerine yardımcı olmak amacıyla bataryaların uygulanması planlanmaktadır. Uygulamanın başarılı olması durumunda tüm eğitim kademelerine yaygınlaştırılması düşünülmektedir.

20-12-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.