Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdür GÜLAY, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında

Genel Müdür GÜLAY, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında

Bursa ilinde yapılan mesleki ve teknik eğitim istişare toplantılarının ikinci gününde Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak ve eğitim sektör işbirliğini artırmak amacıyla sektör temsilcileri ile bir araya gelindi.

Toplantı Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ’nin başkanlığında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, Daire Başkanı Sayın Recep ALTIN, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Veli SARIKAYA, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Zafer BULUT, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sayın Arif TAK ve 250’den fazla sektör temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti.

Toplantıda konuşma yapan Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ, Millî Eğitim Bakanlığının genel politikaları ve özelde mesleki eğitim politikaları ile ilgili bilgi sundu. Sayın DEMİRCİ ülkemizin geleceği için ticaret ve sanayinin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ise mesleki eğitimin iyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar ve yasal düzenlemelerden bahsetti. Organize Sanayi Bölgelerinde ve dışında açılacak özel meslek liselerine verilen teşviklere değinen Sayın GÜLAY, bu okullarda öğrenim gören öğrencilere eğitim yapılan alanın özelliklerine göre yıllık 4.270 ile 6.675 TL arasında eğitim ve öğretim desteği verildiğini belirtti. Ayrıca Sayın GÜLAY özel meslek lisesi açacak girişimcilere okul için yapılan harcamaların tamamından KDV muafiyeti, eğitim ve öğretim için yapılan ithalatlardan gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi desteğinin 4 yıl boyunca devlet tarafından ödenmesi, devlet bankaları tarafından uygun şartlarda kredi verilmesi, okulların işletilmesinden elde edilen kazançların beş vergilendirme dönemi süresince kurumlar ve gelir vergisinden istisna olması imkânlarının sunulduğunu ifade etti.

Sayın GÜLAY daha sonra geçen hafta itibarı ile TBMM’de kabul edilen yasa tasarısı ile mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalardan bahsederek; çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin 3’te 2’sinin devlet desteği olarak verileceğini, mesleki eğitim öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren sigortalanacağını ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini belirtti.

Oturumun ikinci kısmında sektör temsilcilerinin soruları heyet tarafından cevaplandırıldı.

08-12-201608-12-201608-12-201608-12-2016

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.