Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Geleceğin Sanatçılarını Beraber Yetiştiriyoruz

Geleceğin Sanatçılarını Beraber Yetiştiriyoruz

Genel Müdürlüğümüz ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında 15 Nisan 2019 tarihinde "Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği" alanlarında iş birliği protokolü imzalanmıştır. Geleceğin sanatçı ve eğitimcilerini yetiştirme anlamında çok önemli olan bu protokol kapsamında yapılacak çalışmalar; kültürümüzün ve sanatımızın sürdürülebilirliği, geleceğe aktarımı ve dünyadaki temsiliyetine büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda Genel Müdürümüz  Prof. Dr. Kemal Varın NUMANOĞLU, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ TMDK Müdürü, Prof. Serpil Murtezaoğlu'nun katılımlarıyla  "İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı İstanbul'daki Güzel Sanatlar Liseleriyle Buluşuyor" isimli etkinlik yapıldı.

 "Geleceğin Sanatçılarını Beraber Yetiştiriyoruz" başlıklı etkinlik, TMDK'nın tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu yapmış olduğu konuşmasında sanatın, insana dair duyguların dışa vurumu olduğunu kaydetti.
Numanoğlu, "Sanat sadece insan ve hayvan arasındaki ayrımı ortaya koyan bir özellik değil aynı zamanda toplumun bilinçlenmesini sağlayan bir faaliyettir. Geçmişe ve günümüze bakıldığında ileri ve gelişmiş toplumların sanat ve sanatsal etkinliklerde sürekli bir atılım gerçekleştirdiğini ve bu alanlarda hep ileri noktalarda olduğu görünmektedir." değerlendirmesine bulundu.

Ayrıca etkinliğe İTÜ TMDK Öğretim Üyeleri ve İstanbul ilinde yer alan Âşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi, Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi, Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi, Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi'nde görev yapan idareciler, müzik bölümü öğretmenleri ve müzik bölümü öğrencileri katıldı. Etkinlikte protokol çerçevesinde şimdiye kadar yapılan çalışmalar anlatılacak, önümüzdeki dönemde yapılacak Türk Müziği Teorisi ve Çalgı Eğitimi alanlarında program geliştirme süreçlerine, materyal geliştirme ve ders kitabı yazımına dair yapılan planlamalar sunuldu. Etkinlik İTÜ TMDK Öğretim Üyeleri'nin vereceği konser ile sona erdi.

13-06-201913-06-201913-06-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.