Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Gastronomi Öğretmen Eğitimi Başladı

Gastronomi Öğretmen Eğitimi Başladı

Ülkemizdeki yerel değerlerin korunması, desteklenmesi ve Türk Mutfağı'nın geliştirilmesi adına 2011 yılında Metro Türkiye'nin başlattığı 'Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi' kapsamında önemli bir adım atılmış , 4 Mart 2019 'da Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye arasında imzalanan protokol imzalanmıştı. Protokol kapsamında  2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla mesleki ve teknik okullarda gıda teknolojisiyle yiyecek-içecek hizmetleri alanında eğitim gören yaklaşık 65 bin öğrencinin müfredatına 'Coğrafi İşaretler' girecek. Coğrafi İşaretler, Türk Mutfağı ve Beslenme ders kitaplarında yer alacak.

Proje kapsamında ilk etapta farklı illerden formatör öğretmenlere Türkiye'nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro'da, Türk Mutfağı'nın potansiyelinin açığa çıkması ve dünyanın en bilinen mutfakları arasında boy göstermesi; Türk Mutfağı'nın değerlerinin korunması ve modern yorumlarla geleceğe taşınması, gençlerin mutfak kültürümüz ve değerleri konusunda bilinçlenmesi ve Gastronominin geleceğini şekillendirecek gençlere daha iyi bir eğitim vermek amacıyla Coğrafi İşaretli Ürünler hakkında eğitmen eğitimi verilmeye başlandı.

18-06-201918-06-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.