Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Eskişehir ASFED Asansör Akademisi Açıldı

Eskişehir ASFED Asansör Akademisi Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) arasında 28 Mart 2018 günü imzalanan protokol kapsamında Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Asansör Sistemleri Dalı açılması önerilmiştir. Yaklaşık iki yıldır süren çalışmalar neticesinde Ankara'da açılan ilk akademinin ardından ikincisi de hayata geçirilmiştir. Beş yüz metre kare kullanım alanı ile Türkiye'deki asansör akademilerinin en büyüğü olma özelliğine sahip, Eskişehir ASFED Asansör Akademisi 18 Aralık 2019 tarihinde Tepebaşı Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılışı gerçekleştirilmiştir.

 

TÜRKİYE'DE BİR İLK:

"ASANSÖR"  İLK KEZ KENDİ İSMİ İLE ANILAN OKULLARINA KAVUŞTU

 

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED)'in  belirlediği Ankara, Eskişehir ve Kayseri'de seçilen pilot okullardan ilki Merih Akademi olarak 2018-2019 eğitim yılında öğretime başlamıştır. Tamamı sektör desteği alınarak yapılan Eskişehir ASFED Asansör  Akademisi'nin ise; 2019-2020 eğitim öğretim yılında ders başı yapması yönünde çalışmalar tamamlanmıştır.

 

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED)'in yürüttüğü eğitim projesinin en önemli özelliklerinden birisi de daha önce başka isimler altında anılan Asansör Sistemleri dalının protokol ile birlikte bir uzmanlık dalı olarak değerlendirilmeye başlamasıdır. 2018'den önce "Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümü" adı altında bir kaç ders ile okutulan dal, ASFED'in Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı ortak çalışmalar sayesinde hazırlanan eğitim modülleri ve ders kitapları ile "Asansör Sistemleri Dalı" şeklinde adlandırılmıştır. Asansörün kendi ismi ile anılan bölümlerine kavuşması, asansör sektörü açısından bir ilk olması sebebiyle ayrıca önem taşımaktadır.

25-12-201925-12-201925-12-201925-12-201925-12-201925-12-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.