Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

EĞİTİM-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARINA SİVAS İLİNDE DEVAM EDİLDİ

EĞİTİM-SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARINA SİVAS İLİNDE DEVAM EDİLDİ

Mesleki ve teknik eğitimde yapılan iyileştirme çalışmalarını okul müdürlerine aktarmak, karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak, mesleki ve teknik eğitimde okul-sektör işbirliğini geliştirmek hedefleriyle 26 Ağustos 2016 tarihinde Sivas ilinde çalışmalar yapılmıştır.

İstişare toplantısına, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ’nin başkanlığında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Sayın Bilal TIRNAKÇI, Bakan Danışmanları Sayın Haydar ŞAHİN, Sayın İsmail GÜLER, Sayın İbrahim YASAK, Sayın Ercihan ALTINKAYA, Daire Başkanı Sayın Recep ALTIN, Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa ALTINSOY ve ilgili birimlerden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşmiştir. Sabah saatlerinde Sivas Valisi Sayın Davut GÜL’ü ve Sivas Belediye Başkanı Sayın Sami AYDIN’ı makamından ziyaret edilmesiyle başlanılan çalışmalara Sivas ilinde görev yapan mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğüne bağlı 44 okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürleri, mesleki eğimden sorumlu şube müdürleri ile  yapılan bilgilendirme ve istişare toplantısına devam edilmiştir.

Toplantıda konuşma yapan Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ, bu coğrafyada ahilik ve lonca sistemiyle gelişen büyük bir zenginliğimiz olan mesleki ve teknik eğitimin bakanlığımızın lokomotifi olması ve sektörle birlikte mesleki eğitimi ayağa kaldırılması gerektiği ve bugünkü gibi bir koordinasyonu içerinde çalışmalara başladıklarını ifade etmiştir. 28 Şubat sürecinde mesleki eğitimin uğradığı defarmasyona vurgu yaparak, yeni planlanan çalışmalara yönelik bilgilendirme yaptı. Hedeflere ulaşmada en önemli görevin okul müdürlüklerine düştüğünü, öğrencilerimizin millî ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak yetiştirilmesinin sağlanması durumunda tüm güçlüklerin aşılabileceğini çerçevesinde görüşlerini paylaştı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ise mesleki eğitimin iyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar ve Sivas ilinde mesleki ve teknik eğitimde gelinen nokta hakkında bilgi verdikten sonra yetiştireceğimiz öğrencilerin Ahilik ruhu ile yetiştirilmesi, milli ve manevi değerlerinin öğretilmesi temel amaçlarından olduğu, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda okul yöneticilerine bu konuda önemli görevler düştüğü, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi yönünde yapılması planlanan yasal düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetti. Okul müdürlerinin görüş ve önerilerinin alınmasıyla devam eden toplantı, uygulamada yaşanan sorunlara  yönelik verilen cevaplarla sona erdi.

Çalışmanın öğleden sonraki bölümünde ise mesleki ve teknik eğitimle ilgili işbirliği yapılan sektör temsilcilerinden; Sivas Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, organize sanayi bölgesi yönetim kurulu ve müdürü ve 18 sektör temsilcisinin katıldığı “Eğitim-Sektör İş Birliği Toplantısı” yapılarak özel mesleki ve teknik okulların açılması ve bunlara teşvik verilmesi konusunda bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

Çalışma Heyeti; Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim YILDIZ´ı makamında ziyaret ederek programı tamamlamıştır.

26-08-201626-08-201626-08-201626-08-201626-08-201626-08-201626-08-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.