Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

EBA HARİCÎ CANLI DERS OLUŞTURMA

EBA HARİCÎ CANLI DERS OLUŞTURMA

Öğrencilerimizle anlık etkileşimde bulunmak için EBA Canlı Dersi kullanabiliriz.

1. İnternet tarayıcısının adres çubuğuna eba.gov.tr yazılarak kullanıcı adı ve şifre girilir.

2. Sol tarafta bulunan menülerden Canlı Ders seçilir.

3. Canlı ders seçildikten sonra Haricî Canlı Dersler sekmesinden Haricî Canlı Dersler oluşturulur.

4. Haricî Canlı Dersler sekmesinden Haricî Canlı Ders Ekle seçilir. Öğretmen istediği kadar ve istediği zaman haricî canlı ders atamasını kendi sınıfına yapar. Yöneticilerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

5. Haricî Canlı Ders Oluştur iletişim penceresine canlı dersin başlığı, sınıf, tarih ve saat bilgileri girilip açıklama yazılır. Dersin linkini oluşturmak için kişinin kişisel zoom hesabının olması gerekmektedir.

6. Zoom programı ana ekranından Schedule düğmesine tıklanır. Schedule Meeting penceresinde bulunan Topic alanına Haricî Canlı Ders adı yazılır. Tarih alanına EBA'da hazırlanan canlı dersin tarihi ve başlangıç saati yazılır. Süre 30 dk.dır. Calender alanından Other Calenders düğmesi tıklanır (çünkü canlı ders EBA'da yapılacaktır). Save düğmesi tıklanır. Oluşturulan canlı dersin bilgileri Copy to Clipboard seçeneğiyle kopyalanır.

7. EBA ekranına dönüş yapılarak dersin linki alanına kopyalanan link yapıştırılır. EBA'da ders, ünite konu ve şube seçilir. Ekrana gelen öğrenci listesi kontrol edilerek Canlı Ders Gönder düğmesine tıklanır ve ekrana Haricî Canlı Dersler Başarıyla Oluşturuldu mesajı gelir. Karşımıza gelen canlı ders listesinde yeni oluşturulan canlı ders görüntülenir.

 

 Eba Haricî Canlı Ders Oluşturma Videosu İçin Tıklayınız

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.