Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Döner Sermaye İşletmelerinin Çalışmaları Değerlendirildi

Döner Sermaye İşletmelerinin Çalışmaları Değerlendirildi

Mesleki ve teknik eğitim okullarındaki döner sermaye uygulamalarında yaşanan sorunlar ile döner sermaye uygulamasının daha iyi bir seviyeye çıkarılması amacıyla belirli aralıklarla il milli eğitim müdürlüklerinin temsilcilerinin katılımıyla toplantılar yapılmaya başlanmıştır.

İlk toplantı 26 Aralık 2019 tarihinde Genel Müdürlüğümüz Ahi Evran Toplantı salonunda Genel Müdürümüz Kemal Varın NUMANOĞLU Başkanlığında, Ders Aletleri Yapım Merkezi yöneticileri, Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin mesleki ve teknik eğitim ile döner sermaye işletmelerinden sorumlu il milli eğitim müdür yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Kemal Varın NUMANOĞLU: "Bakanlığımız, uygulamalı eğitim imkanı veren ve öğrencilere sektörün istediği becerilerin kazandırılması ve kalıcı kılınmasında büyük fırsat sunan işletmelerdeki üretimi artırmaya çalışıyor. Böylece mezunların, mezuniyet alanlarında istihdam imkanlarını da artırmış olacağız. Bu konuda önemli çalışmalar yürütüyoruz. Örneğin döner sermaye işletmelerinin çalışmalarında yapılan faaliyetleri kısıtlama nedeni olarak devamlı gündeme gelen %15'lik Hazine Payının, yaptıkları girişimlerle %1'e düşürülmesi bu işletmelerin gelirlerinde önemli bir artış yaşanmasını sağlamıştır.  Nihai hedefimiz öğrencilerimize bu becerileri kazandırarak istihdam edilebilirliklerini artırmaktır." dedi.

Toplantı sonunda yapılan değerlendirmede benzer toplantıların belirli periyodlarla devam etmesine, döner sermeye çalışımlarının sürekli izlenip değerlendirilmesine ve bu konuda yapılacak çalışmaların desteklenmesine karar verilmiştir.

 

 

27-12-201927-12-2019

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.