Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Diyarbakır ilinde “Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” yapıldı

Diyarbakır ilinde “Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” yapıldı

 

Mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunun ve paydaşların bilgilendirilmesi, karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin üretilmesi amacıyla Diyarbakır ilinde “Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” 23.02.2017 tarihinde düzenlendi. Diyarbakır Büyükşehir Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY katıldı. Toplantıda ayrıca Diyarbakır Valisi Hüseyin AKSOY, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, İl Milli Eğitim Müdürü hasan ASLAN, Ticaret ve Sanayi Odaları Başkan yardımcısı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri katılımcılara hitap etti. Toplantıya resmi ve özel kurum ve kuruluşlardan yaklaşık 450 kişi katıldı. Ayrıca Bakanlığımızı temsilen Bakan Danışması İsmail GÜLER, Daire Başkanı Recep ALTIN, Daire Başkanı Mehmet BARAN ve Milli Eğitim Uzman Yardımcısı Korkut KOÇAK da toplantıda yer aldı. Katılımcıların büyük çoğunluğunu iş dünyasının önde gelen temsilcileri, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri oluşturdu. 

Toplantıda konuşma yapan Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Millî Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimi, eğitimin lokomotifi yaptıklarını ve mesleki eğitimle ilgili çalışmaları bu doğrultu da yürüttüklerini belirtti. Mesleki eğitimde belirlenen hedeflere ulaşmanın ancak sektörün mesleki eğitime etkin katılımı ile mümkün olacağını belirten DEMİRCİ ülkemizin yaşadığı coğrafyada mesleki eğitimin tarih boyunca büyük önem arz ettiğini ve ülkemizin 2023 hedeflerine ancak nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimle ulaşabileceğini ifade etti.

Daha sonra Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY kanuni düzenlemeler ile gelen yenilikleri ve diğer çalışmaları aktardı. Öncelikle TBMM’de kabul edilen 6764 sayılı Kanun hakkında bilgi veren GÜLAY, Bakanlığımızın mesleki ve teknik eğitimi ortaöğretim kademesinin lokomotifi olarak gördüğünü belirtti. GÜLAY, konuşmasına şu sözler ile devam etti: “6764 sayılı Kanun, sahadan gelen talepleri karşılamak ve ülkemizin üretim kapasitesine destek olmak amacıyla yüce Meclisimiz tarafından onaylanmıştır. Arzumuz, mesleki ve teknik eğitimin yönetiminde hem özel sektörün hem de sivil toplum kuruluşlarının Genel Müdürlüğümüze destek vermesi, aldığımız kararlarda işbirliği yapmamızdır. Belirtmek isterim ki, değişen kamu hizmeti anlayışı ile bizler üst makamlardan sadece emir veren kişiler değil, sizlerin hizmetinde olan kamu çalışanlarıyız. Talepleriniz ne ise onları imkânlar dâhilinde yerine getirmek için buraya geldik.” 

Toplantıda Diyarbakır Valisi Hüseyin AKSOY, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, İl Milli Eğitim Müdürü hasan ASLAN, Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı da konuşma yaparak mesleki ve teknik eğitim önemine vurgu yaptılar.

Konuşmaların ardından toplantıya soru cevap bölümü ile devam edildi. Mesleki eğitime ilişkin sorunlar, çözüm önerileri ve uygulanabilecek stratejiler tartışıldıktan sonra toplantı sona erdi. 

 

Heyet öğleden sonra ise Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Diyarbakır Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde atölye ve laboratuvar açılışlarına katılmıştır. İldeki temaslar Heyetin Diyarbakır MEKSA Vakfı Eğitim Merkezi ve Sur Mesleki ve Teknik Anadolu lisesini ziyaret etmesiyle son bulmuştur.

23-02-201723-02-201723-02-201723-02-201723-02-201723-02-201723-02-201723-02-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.