Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

DEVLET KATKISI ÖDEMELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

6764 sayılı Kanun kapsamında işletmede beceri eğitimi ve staj çalışması yapan öğrencilere işletmelerce ödenecek  ücretin belirli bir bölümünün devlet katkısı olarak verileceği bilinmektedir.

Devlet katkısı ödemeleriyle ilgili olarak e-Okul sisteminin "İşletmelerde Mesleki Eğitim Uygulamaları Modülü"nde Şubat ayında olduğu gibi toplu veri giriş işleminin yapılacağı ayrı bir bölüm açılmayacaktır. Öğrencilerle ilgili söz konusu modüle girilen bilgilerden Mart ayından itibaren o aya ait ödenek ihtiyacı, tüm okul müdürlükleri için toplu olarak sistem tarafından hesaplanacaktır. Hesaplanan miktar "Devlet Katkısı Ödemeleri Onay Ekranından", "İşletmelere Ödenecek Toplam Tutar Hesapla" butonuna basılarak görülebilecektir.

Yapılacak olan devlet katkısı ödemesinde öğrencinin beceri eğitimine gönderildiği işletmenin çalışan sayısı, resmi/özel olma durumu ve öğrencinin devamsızlık bilgileri dikkate alınacaktır. Devlet katkısı miktarının sistem tarafından zamanında ve doğru olarak hesaplanabilmesi için aşağıdaki açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir;

1. İşletmede beceri eğitimine/staja gönderilen öğrencilerin resmi/özel ayrımı yapılmaksızın tüm bilgileri modüle işlenecektir.

2. Öğrencilerin devamsızlık bilgileri (MESEM ve MAÖL öğrencileri dahil) e-Okul sisteminden alınacağı için devamsızlık durumları eksiksiz olarak işlenecektir.

3. Ödenek miktarı, okul müdürlüklerince hesaplama işlemleri bittikten sonra ilgili bölümden mutlaka onaylanacaktır. Onaylama işlemi yapılıncaya kadar hesaplama bölümünden girilen bilgilere göre devlet katkısı miktarı sürekli kontrol edilebilecektir.

4. Hangi işletmeye ve hangi öğrencilere ne kadar ödeme yapılacağı ile ilgili bilgiler "Raporlama" bölümünden takip edilecektir.

5. Devlet katkısı ödemesi her ayın 10 unda okul müdürlükleri tarafından onay verildiğinde otomatik olarak hesaplanarak arşivlenecek ve o aya ait ödeme miktarı defterdarlık muhasebe/mal müdürlükleri hesabına gönderilecektir.

6. Hesaplanan devlet katkısı ödemelerinde eksiklik ya da fazlalık bulunması halinde "Eksik/Fazla Bildirilen Öğrenci ve Tutar Girişi" bölümüne işlenecektir. Bu ekrana işlenen bilgiler bir sonraki ay ödemeleri için dikkate alınacaktır.

 

7. Bundan sonraki aylarda ödeme yöntemi bu şekilde devam edeceğinden tekrar bilgilendirmeye gerek kalmadan öğrenci ve işletme bilgileri zamanında sisteme işlenecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.