Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Çıraklık Eğitiminde Sosyal Uyum Etkinlikleri Sanat ile Buluşuyor

Çıraklık Eğitiminde Sosyal Uyum Etkinlikleri Sanat ile Buluşuyor

Avrupa Birliği'nin desteklediği Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve TESK'in iş birliğinde, Expertise France ve EDUSER uygulama ortaklığında yürütülen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) kapsamında; programın uygulama illerindeki İl Millî Eğitim temsilcileri, çıraklık eğitimi verilen okulların ilgili öğretmenleri ve İMEP il koordinatörleri, "Sosyal Uyum Etkinliklerinin Değerlendirilmesi, Deneyim Paylaşımı ve Planlama Çalışması" kapsamında 12-13 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara'da buluştu.

İki gün süren etkileşimli toplantının eğitmen kadrosunda Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Füsun Akarsu, Beden Müzisyeni Ayşe Akarsu ve Müzisyen Miray Eslek yer aldı. Çalışmada, İMEP kapsamında hâli hazırda gerçekleştirilen sosyal uyum faaliyetlerinin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerinin değerlendirilmesinin yanı sıra, beden perküsyonu da dahil olmak üzere pek çok farklı sosyal uyum etkinlik seçenekleri interaktif oyunlarla katılımcılarla paylaşıldı. Programın ilerleyen süreçlerinde sosyal uyum etkinliklerinde uygulanmak üzere sanatla uyum yaklaşımı aktarıldı, örnekler üzerinden deneyim paylaşımı yapıldı.

İMEP Programı süresince eğitim ve çalışma hayatlarındaki toplum içi ilişkilerinin güçlendirilmesi; farklılıkların tanınması ve kabul edilmesi; kendine güvenin, becerilerin, fırsatlara erişimin güçlendirilmesi; gönüllü katılımın sağlanması ve engellerin üstesinden gelinmesi; katılımcılık, geribildirimin ve birlikte eğlenmenin önemi prensipleri ile genç ve yetişkinlere yönelik düzenlenen sosyal uyum etkinlikleri ile 36.800 kişiye ulaşılması hedefleniyor. Ağustos sonu itibariyle gerçekleştirilen sosyal uyum etkinlikleri ile farklı illerde %27'sini kadınlar ve %35'ini de Suriyelilerin oluşturduğu 6.994 katılımcıya ulaşıldı.

17-10-202217-10-202217-10-2022

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.