Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

ÇIRAK ÖĞRENCİLER DAYANIŞMA İÇİN BULUŞTU

"Türkiye'de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı" kapsamında Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetleri kapsamlı bir eğitim çalışması ile başlatıldı.
ÇIRAK ÖĞRENCİLER DAYANIŞMA İÇİN BULUŞTU

Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MEB MTEGM) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) iş birliğinde, Expertise France ve EDUSER tarafından yürütülen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı, İMEP kapsamında Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetlerinin ilki Ankara, İzmir, Kayseri ve Konya'da okullarının katılımı ile 05-07 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara'da gerçekleşen kapsamlı bir eğitim ile başladı.

 

Çırak öğrencilerin, öğretmenleri ve usta öğreticilerinin rehberliğinde, dayanışma içerisinde küçük ölçekli toplumsal iyileştirme çalışmaları gerçekleştirmelerine yol göstermeyi amaçlayan Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetlerinin; bölgesel düzeyde 3 grupta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ekim ayında Ankara'da ilki gerçekleştirilen eğitimin; Aralık ayında Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Mersin'deki okulların katılımı ile ikincisi; Mayıs 2023'te Bursa, İstanbul ve Kocaeli'deki okulların katılımı ile de üçüncüsü gerçekleştirilecek.

 

Bu amaçla bir araya gelen çırak öğrenciler, öğretmenler ve usta öğreticiler; takım çalışması, sürdürülebilirlik, tasarım odaklı düşünme, proje süreçlerinin planlanması ve değerlendirilmesi, sosyal fayda ve etki ile sosyal girişimcilik konularında eğitim aldılar. Eğitimin ardından öğrenciler, öğretmenler ve usta öğreticilerinin rehberliğinde, oluşturdukları takımları ile içinde bulundukları topluluk üyelerinin de desteğini alarak projelerini üç aylık bir süreçte hayata geçirecekler. Bu süreçte Öğrencilerin; birlikte öğrenme, sosyal fayda yaratma, üretme ve paylaşma yaklaşımıyla toplumla ve sürdürülebilirlikle kalıcı bağlar kurmaları hedefleniyor. 

 

Web Sitesi: www.imep.org 

İMEP Facebook Hesabı: www.facebook.com/VETFORJOB 

İMEP Twitter Hesabı: https://twitter.com/IMEP_VET4JOB 

İMEP Youtube Hesabı:

www.youtube.com/channel/UCDWzrYmBML1fHZwwwrcN8kQ?view_as=subscriber 

İMEP Instagram Hesabı: www.instagram.com/imepvet4job/ 

İMEP Linkedin Hesabı: www.linkedin.com/company/imep-vet4job/ 

10-10-202210-10-202210-10-2022

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.