Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Bursa İlinde Mesleki Eğitimde Döner Sermaye Çalışmaları Değerlendirildi

Bursa İlinde Mesleki Eğitimde Döner Sermaye Çalışmaları Değerlendirildi

Bursa'da bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlı okulların döner sermaye çalışmalarıyla ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı.

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen toplantıda; 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde döner sermaye çalışmalarının niteliğinin artırılması, daha fazla öğrencinin döner sermaye çalışmasında yer alması, öğrencilerin gerçek üretim ortamlarında tecrübe kazanması konuları görüşüldü. Toplantıya Genel Müdürlüğümüzü temsilen Daire Başkanı Recep ALTIN, ili milli eğitim yöneticileri ve okul müdürleri katılım sağlamıştır.

Altın, öğrencilerimize uygulamalı eğitim imkânı veren ve onlara sektörün istediği becerilerin kazandırılması ve kalıcı kılınmasında önemli bir yer tutan döner sermaye işletmelerindeki hazine kesintisinin yüzde 15'den yüzde 1'e düşürülmesi üretim kapasitesinin artmasına çok önemli katkıda bulunmuştur. Bu kapsamda döner sermaye gelirleri 2019 yılında 2018'e göre yaklaşık yüzde 40'lık bir artış göstermiştir. Bursa ilinde de DÖSE'de önemli bir artış var ancak bunun ilin olması gereken kapasitesinin altında kalmış olup okullarımız ihtisas alanlarına göre  koordineli çalışması durumumda bu alanda önemli ilerlemeler sağlayacağı, ayrıca döner sermaye kapsamında Türkiye'nin dört bir yanındaki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında üretilen ürünlerin kataloğuna erişim için bir web portalı "http://mtedose.meb.gov.tr"  oluşturulduğunu ifade etti.  

17-01-2020

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.