Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Bilişim Teknolojileri Öğretmeninin STEM başarısı

 Bilişim Teknolojileri Öğretmeninin STEM başarısı

Ankara Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Selçuk Yusuf Arslan 22 Mart 2019 tarihinde Malta’da düzenlenen High Level STEM Konferansında yaptığı proje ile ödül aldı. Avrupa Okul Ağına bağlı STEM Birliği (STEM Alliance) tarafından düzenlenen Okul-Endüstri iş birliğine yönelik STEM uygulamalarının yarıştığı Diversity in STEM yarışmasına tüm Avrupa’da 143 öğretmen yürüttükleri proje ile katıldı. Arslan, “More Coding More Girls” isimli projesiyle uluslararası önemli bir ödülü almaya layık görüldü. Arslan düzenlenen törende ödülünü Texas Instruments Europe yöneticisi Stephan Griebel’in elinden aldı.

Ayrıca Malta Eğitim Bakanı Evarist Bartolo, Malta Ulaştırma Bakanı Dr. Ian Borg, Microsoft, Lego, Oracle, Samsung, Dell, Texas Instruments, CISCO gibi dünya devlerinin yöneticileri ve Avrupa Okul Ağına üye ülkelerin bakanlık temsilcilerinin katıldığı üst düzey STEM konferansında STEM eğitimine yönelik oturumlara da katıldı.

Proje Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Science on Stage Avrupa ortaklığında yürütülmüştür. Microsoft Eğitmenleri de projeye destekçileri olmuştur. Proje kapsamında alınan küçük hibe ile okula robotik malzemeler alınmıştır. Öğrenciler Selçuk Yusuf ARSLAN tarafından eğitime tabi tutulmuş ve eğitim sonunda projeler gerçekleştirmiştir. Minecraft ile Matematik Öğretimi, Arduino ile Akıllı Araçlar, Microbit ile Hırsızlık Önleme, Toprak Nemi Önleyen Sistem, Otel ve Otopark Otomasyonu gibi çalışmalar düzenlenen sergide okuldaki diğer öğrencilere ve misafirlere tanıtılmıştır. Sergi Kodlamanın Önemi sunumu ile tamamlanmıştır.

Arslan 2017 yılında da Kıtalararası STEM Deneyimi Projesi ile Avrupa Okul Ağı tarafından Belçika’ya davet edilmiş ve en iyi projeler kategorisinde ikincilik ödülü almıştı. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Scientix Projesi Öğretmen Elçisi olan öğretmen geçtiğimiz yıl Hindistan’da AKS Education’dan Küresel Öğretmen Ödülü almış, farklı kurumlar tarafından üç kez yılın öğretmeni seçilirken, Microsoft Türkiye tarafından da Harikalar Yaratan Öğretmen seçilmişti. Öğrencileri ile birlikte ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında sayısız başarı kazanan öğretmen, JCI tarafından da “İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet” kategorisinde Türkiye’nin En Başarılı Genci seçilmiştir.

 04-04-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.