Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Bakanımız Sayın Nabi AVCI konuşmacı olarak İSO Meclis Toplantısı´na katıldı

Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte, İstanbul Sanayi Odası’nın “Küresel Rekabet ve Bilgi Çağında Kaliteli Eğitim Sistemi ve Mesleki Eğitimin Sanayimizin ve Ekonomimizin Geleceği Açısından Önemi“ gündemli meclis toplantısına katıldı.    
Bakanımız Sayın Nabi AVCI konuşmacı olarak İSO Meclis Toplantısı´na katıldı

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Sanayi Odası’nın meclis toplantısına katıldı. Kaliteli eğitim sisteminin ekonomi ve sanayinin geleceği açısından öneminin ele alındığı toplantıda konuşan Bakan Avcı, Türkiye´nin bir yandan yeni sanayi, bilgi devrimi ve bilgi toplumunun gerektirdiği icatların meydan okumalarıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, "Bir yandan da Türkiye, aynı zamanda farklı bir meydan okumayla da bugün mücadele etmek durumunda. Terör biçiminde tecessüm eden bu meydan okumanın aslında sadece bölgesel dinamiklerden kaynaklanmadığını ve bütün dünyada cereyan eden yeni oluşumların, arayışların ve meydan okumaların bir parçasını oluşturduğunu biliyorsunuz" dedi.

 "Türkiye, 21. yüzyıl becerileriyle donanmış gençlerin yetişmesine katkıda bulunacak"

İSO Vakfı´na ve üyelerine, bugüne kadar eğitime yaptığı desteklerden dolayı teşekkür eden Bakan Avcı, özellikle 9 Ekim 2105´te imzalanan İstanbul Modeli Protokolü ile eğitim alanındaki iş birliklerinin Türkiye´nin diğer illeri ve kurumlarına da örnek olacak bir biçim kazandığını dile getirerek, "Bu model çalışmayla inşallah Türkiye, 21. yüzyıl becerileriyle donanmış gençlerin yetişmesine katkıda bulunacak diye ümit ediyorum" ifadesini kullandı.

 Bakan Avcı, şöyle devam etti: "Türkiye bir yandan yeni sanayi, bilgi devrimi ve bilgi toplumunun gerektirdiği icatların meydan okumalarıyla karşı karşıya ama bir yandan da Türkiye, aynı zamanda farklı bir meydan okumayla da bugün mücadele etmek durumunda. Terör biçiminde tecessüm eden bu meydan okumanın aslında sadece bölgesel dinamiklerden kaynaklanmadığını ve bütün dünyada cereyan eden yeni oluşumların, arayışların ve meydan okumaların bir parçasını oluşturduğunu biliyorsunuz. Bugün burada yaptığımız toplantı, işte bu farklı türlerden meydan okumalara bizim millet olarak ve aynı zamanda sanayiciler, eğitimciler olarak nasıl cevap vereceğimizin örneklerinden biridir. Bu küresel rekabet ortamında eğitimle ilgili konuşmak demek, aynı zamanda bu küresel meydan okumalara biz Türkiye olarak nasıl hazırlanıyoruz, ne tür cevaplar geliştiriyoruz bunu konuşmak demek."

 "Mesleki ve teknik eğitime ayırdığımız bütçe 8 milyar 700 milyon lira"

Bakan Avcı, dünyanın artık farklı bir yere doğru gittiğini, artık duvarsız okullara, online eğitime gidildiğini ve buna uygun düzenlemeleri de telaş içinde yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, eskinin olumlu taraflarını muhafaza etmeye gayret ederken, bir yandan da özellikle teknolojideki gelişmelerle baş edebilecek veya onları da kazanımları arasına katabilecek şekilde düzenlemeler yaptıklarının altını çizdi. 

Bu alanda en önemli süreçlerden birinin de mesleki ve teknik eğitim olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, protokolle İstanbul´dan başlamak üzere ülkedeki bütün mesleki ve teknik eğitimin ekonomik ve insan kaynaklarına dayalı ihtiyaçlarının giderilmesi ve nitelikli iş gücü ihtiyacının verimli şekilde karşılanmasının sağlanacağını anlattı. 

 Bakan Avcı, Bakanlıklarının 2002´de toplam bütçesinin 7,5 milyar lira olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bugün mesleki ve teknik eğitime ayırdığımız bütçe 8 milyar 700 milyon lira. Yani 2002 yılındaki Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin tamamından daha fazlasını bugün mesleki ve teknik eğitime veriyoruz. Son iki yıldır yaptığımız öğretmen atamalarında da birinci önceliğimiz mesleki ve teknik alanında. Türkiye bu alanda gerçekten çok büyük adımlar attı. Özellikle bu alanda Türkiye´nin sessiz bir devrim yaşadığını biz söylemiyoruz başkaları söylüyor. Yeterli buluyor muyuz? Hayır, yeterli bulmuyoruz. Onun için zaten buradayız, onun için birlikteyiz, daha fazla ne yapabiliriz, birlikte ne yapabiliriz? Bunları konuşmak için buradayız. Özellikle mesleki ve teknik eğitimde bu iş birliğimizin bize yeni ufuklar kazandıracağının farkındayız." 

 Bugün itibarıyla organize sanayi bölgelerinde 34´ü resmi, 23´ü özel olmak üzere 57 mesleki ve teknik lisede öğrencilere bölüm başına, 3 bin 500 lira ile 6 bin 500 lira arasında değişen destek verdiklerine işaret eden Bakan Avcı, "İnşallah bu desteğimizi, organize sanayi bölgeleri dışında açılacak okullarımıza da vereceğiz. Buna bir de stajyer öğrencilere yapılacak ödemelerle ilgili düzenlemeyi eklediğimiz zaman, mesleki ve teknik eğitimin cazibesini biraz daha artırmış olabileceğimizi ümit ediyoruz" şeklinde konuştu.

25-02-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.