Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Bakan Yılmaz: “Üretimin gücünü ve değerini bilerek hareket edeceğiz”

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulunun “Mesleki Eğitimdeki Yenilikler“ konulu toplantısına katıldı.
Bakan Yılmaz: “Üretimin gücünü ve değerini bilerek hareket edeceğiz”

Toplantıda konuşan Bakan Yılmaz, "Gerçekten aydınlık bir güne uyandık. Bugün Cumhurbaşkanımız, dün Millî Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısını ve diğer kanunlarda değişiklik yapan kanunu onayladı. Resmi Gazete de yayımladı." dedi.

Bakan Yılmaz, toplantıda Türkiye´nin genel eğitimi hakkında İSO Yönetim Kuruluna bilgi sunulacağını dile getirerek, İSO´yu çözüm ortağı olarak gördüklerini anlattı.

Türkiye´nin eğitiminin 10- 20 yıl öncesinden çok daha iyi olduğunu belirten Bakan Yılmaz, "Türkiye´nin eğitimi çok iyi bir noktaya geldi, çok iyi bir noktaya gidiyor. Gerçekten çok büyük şeyler yaptık. Bu yaptığımız değişim veya reformların tek bir tanesi bir başka iktidar döneminde yapılmış olsaydı, o iktidarı hayırla anmak için yeterliydi." dedi.

Daha yapılacak çok reform olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Üretimin gücünü ve değerini bilerek, farkında olarak Türkiye´nin geleceğini emanet edeceğimiz evlatlarımıza çok daha iyi eğitim vermeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Eksiklerimizin ne olduğunu bilerek hareket edeceğiz, gizleyerek, saklayarak, öteleyerek değil. Vardığımız hedeften sonra önümüze tekrar hedef çıkacak. Eğitimde kalite bitmeyen bir süreç. Hangi hedefe ulaşırsak, mutlaka önümüzde bir başka hedef daha olacaktır, o da eğitimin kalitesinin biraz daha artırılmasıdır. Bu bitmeyen bir görev, sorumluluktur."

"Konunun tekrar Türkiye´nin gündemine alınmasından umutluyuz"

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da Türkiye´nin geleceğindeki en önemli konulardan biri olarak görülen mesleki eğitimde yeni dönem politikalarının gözden geçirileceğini dile getirerek, mesleki eğitimi sanayiciler açısından "olmazsa olmaz" şeklinde tanımladı.

Mesleki eğitimin ekonomi ve ülke için en önemli konular arasında geldiğine değinen Bahçıvan, "Ne yazık ki son dönemlerde geçmişin bir takım birikmiş hatalarından dolayı mesleki eğitim noktasındaki sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz. Ama çok şükür bu konunun tekrar Türkiye´nin gündemine öncelikli olarak alınmasından dolayı umutluyuz. Tekrar mesleki eğitimin önemi, bilinci hem halkımız hem öğrencilerimiz hem bakanlığımız hem sanayiciler açısından arttıkça, açık hızlı bir şekilde kapanacak." diye konuştu.

Eski Millî Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Daire Başkanı Recep Altın, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve İSO Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantı, açılışın ardından basına kapalı devam etti.

09-12-201609-12-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.