Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

BAKAN YARDIMCISI ŞAMLIOĞLU, ŞANLIURFA'DA MESLEKÎ EĞİTİMDE SEKTÖREL İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) kapsamında düzenlenen Sektörel İş Birliği Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. 
BAKAN YARDIMCISI ŞAMLIOĞLU, ŞANLIURFA'DA MESLEKÎ EĞİTİMDE SEKTÖREL İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu'nun katılımıyla "eğitim-istihdam-üretim" ilişkisini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi" (SEUP) kapsamında Sektörel İş Birliği Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.  

Eğitimde "Türkiye Yüzyılı" vurgusu yapan Şamlıoğlu, sektör temsilcileri ile iş birliği içinde, üretken ve yenilikçi bakış açısıyla ekonomiye katkı sunan nesiller yetiştirmeyi amaç edinen projeyle mesleki ve teknik eğitim ile iş dünyası arasındaki iş birliğini geliştirmek için sektör içi ve sektöre entegre okul modellerinin geliştirildiğini, organize sanayi bölgeleri, endüstri ve teknoloji geliştirme bölgeleri başta olmak üzere özel sektörle iş birliğini geliştirerek hem mesleki eğitime erişimin hem de mesleki eğitimin kalitesinin artırılmasının hedeflendiğini ifade etti.  

Şamlıoğlu, Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) ile eğitim ortamlarının iyileştirilmesinden gençlere kaliteli ve erişilebilir mesleki ve teknik eğitim sağlanması ve mesleki eğitime teşvik çalışmaları gibi birçok çalışmanın yapılmaya devam edildiğini belirtti.  

Bakan yardımcısı Şamlıoğlu, projeyle birlikte öğretim programı, öğretmen kaynağı, atölye ve laboratuvar donanımı ve hitap ettiği sektörler bakımından birbiriyle ilişkili ve birbirini destekleyici meslek alanları birlikte uygulanarak okullarda belirli sektör kümelenmelerinin sağlanması için "ihtisas okulları" modelinin de hayata geçirileceğini söyledi.   

Öte yandan Şamlıoğlu öğrencilerin fırsat eşitliği temelinde sektörel yoğunluğun bulunduğu yerlerdeki işletmelerde mesleki eğitime katılımlarını sağlayarak mesleki yeterliliklerinin artırılması için ise bölge okulları modelinin uygulanacağını aktardı.      

Şamlıoğlu, proje kapsamında başta savunma sanayi, yapay zekâ ve uzay teknolojileri olmak üzere birçok stratejik alanda Türkiye sektörünü ayağa kaldıracak nitelikli iş gücü yetiştirmeye yönelik kamu-üniversite-özel sektörle birlikte etkin çalışmaların yürütülmeye devam edildiğini de aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.