Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Avrupa Çıraklık Birliği (EAFA) Aday Ülkeler Bölgesel Semineri 29-30 Eylül 2016 tarihlerinde Kayseri’de gerçekleştirildi

Avrupa Çıraklık Birliği (EAFA) Aday Ülkeler Bölgesel Semineri 29-30 Eylül 2016 tarihlerinde Kayseri’de gerçekleştirildi

AB Komisyonu İstihdam, Sosyal İlişkiler ve İçerme Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Avrupa Çıraklık Birliği” (EAFA-European Alliance for Apprenticeships) Aday Ülkelerin ve AB Üyesi olmayan diğer Avrupa Ülkelerinin dâhil edilmesi sürecinde 2015 yılı Haziran ayında Ülkemiz de üye olmuştur. Üyeliğimizden sonraki ilk faaliyet 29-30 Eylül 2016 tarihlerinde Kayseri’de gerçekleştirilmiştir. AB Komisyonu ve Avrupa Eğitim Vakfı tarafından Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen seminerde Genel Müdürümüz Osman Nuri Gülay bir açılış konuşması gerçekleştirmiştir. Mesleki eğitimin kilometre taşlarından birini oluşturacak çıraklığın zorunlu eğitim kapsamına alınması yasa tasarısını özetleyen Gülay, EAFA üyeliğimizin bu bağlamda çok daha aktif halde sürdürüleceğini vurgulamıştır. Kamu kurumları, iş piyasası, sosyal ortaklar, mesleki eğitim sağlayıcıları ve gençlik temsilcilerini de bir araya getirerek mesleki eğitim öğrencilerinin işbaşında öğrenmelerine (beceri eğitimi) ivme kazandırmayı hedeflediklerini belirten Gülay, çıraklık sistemlerini ve konuyla ilgili Avrupa düzeyindeki diğer girişimleri de takip ettiklerini sözlerine ekledi. Mesleki ve teknik eğitim tedrisatından geçen her öğrencinin Ahilik ruhu ile yetiştirilmesi, milli ve manevi değerlerinin öğretilmesinin temel amaçlarından olduğunu belirten Gülay, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan mesleki ve teknik eğitim temsilcilerine önemli görevler düştüğünü belirtmiştir. Ayrıca mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretim içerisindeki payının % 44’den % 60’a çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etmiştir. Bakanlığımızı AB Komisyonu DGVT (Mesleki Eğitimden Sorumlu Yöneticiler) ve ACVT (Mesleki Eğitim Danışma Kurulu)Gruplarında temsil eden Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu da Avrupa Çıraklık Birliği üyeliğimizin barındırdığı taahhütlerimizden bahsederek 2015 yılının bu son çeyreğinde çok daha fazla işletmeye ulaşarak AB Komisyonu EAFA web sayfasında ülkemize destek vermelerini sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Avrupa Çıraklık Birliğinin eylem aşamaları hakkında da bilgi veren Çolakoğlu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 2016 yılında EAFA kapsamında başlatılacak çalışmalardan da bahsetti. Çıraklık (iş yerinde öğrenmenin) kaynak ve finansmanının akıllı kullanımının önemini vurgulayan Çolakoğlu, iş başında öğrenmenin niteliği ve niceliği artırılırken diğer taraftan da eğitimde edinilen beceriler ve iş piyasası talepleri arasındaki farkı azaltmayı hedeflediklerini belirtmiştir.

 

Genel Müdürlüğümüz Eğitim Uzmanı Özlem Kalkan da Ülkemizin EAFA kapsamındaki çalışmalarını, gelişme kaydettiği alanları ve zorlukları/eksiklikleri içeren bir sunum gerçekleştirmiştir. Bölgesel seminere AB Komisyonundan 16, Avrupa Eğitim Vakfından 5, Aday Ülkelerden 16 ve ülkemizden 30 temsilci katılım sağlamıştır. Açılışta ayrıca, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sosyal Politika ve İstihdam Sektör Yöneticisi Ahmet Karan da açılış konuşmaları yapmışlardır. Katılımcılar Organize Sanayi Bölgesinde yer alan ve yoğun olarak öğrencilerimizin beceri eğitimlerini gerçekleştirdikleri iki firmayı ve Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ni (METEM) ziyaret etmişlerdir. Seminerin ikinci gününde çalışma grupları aracılığıyla Aday ülkelerdeki iş yerinde öğrenme/ çıraklık konularındaki güncel durum katılımcılara aktarılmıştır. Öğleden sonra da Kayseri Erciyes Teknopark ziyareti gerçekleştirilmiştir.

 

 

04-10-201604-10-201604-10-201604-10-201604-10-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.