Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Atıktan yaptıkları oyuncakların makinelerini de kendileri üretiyor

Atıktan yaptıkları oyuncakların makinelerini de kendileri üretiyor

Samsun´un Tekkeköy ilçesindeki Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde atık malzemelerden üretilen ahşap oyuncakların imalatında öğrencilerin geliştirdiği makineler kullanılıyor.

Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince yürütülen "Ekolojik Ahşap Oyuncak Projesi" kapsamında öğrenciler, atık malzemeleri değerlendirerek ahşap oyuncaklar üretiyor.

Çocukların sağlıklı oyuncaklarla oynamaları ve bu alanda yurt dışına bağımlılığın azaltılması hedeflenen projeyle erkek ve kız çocuklarının yanı sıra ana sınıflar için de eğitici ve öğretici oyuncaklar yapılıyor.

Okulun Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü Öğretmeni Burhan Yaman ile bölüm öğrencileri tarafından üretilen oyuncakların bazıları, uzaktan kumandalı tasarlanıyor.

Oyuncaklar, tasarımları kadar işlevsel yapılarıyla da çocukların ilgisini çekebilecek düzeyde.

Milli Eğitim Bakanlığınca daha önce 4 ilin ekolojik oyuncak üretiminde pilot il seçilmişti, kısa süre önce kendilerinin beşinci pilot okulda 30 prototip ürettildi. Erkekler için genelde iş makineleri, kamyon, kızlar için dönme dolap, bebek, oyuncak evler, ana sınıflar için de eğitici ve öğretici oyuncaklar üretiliyor.

 

 

20-01-201920-01-201920-01-2019

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.