Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Öğrencilerini Bekliyor

Savunma sanayisinde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı amacıyla kurulan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eylülde eğitim öğretim hayatına katılacak. 12 Temmuz'a kadar liseye başlayacak öğrencilerin tercih edebileceği okul, öğrencilerine staj imkânı da sunacak
ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Öğrencilerini Bekliyor


Savunma sanayinin ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile ASELSAN arasında iş birliği protokolü imzalanmıştır. Protokol kapsamında ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılında faaliyete başlayacaktır.

2019-2020 eğitim-öğretim yılında İngilizce sınıfında öğrenci alımı yapılacaktır. Hazırlık sınıfı eğitimlerine Şehit Alper Zor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde başlanacak olup, 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren yeni binasında eğitime devam edecektir. Okulda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi dahil 5 yıl eğitim verilecektir. Hazırlık sınıfında öğrenciler; haftalık 24 saat yabancı dil, 4 saat hazırlık sınıfı Türk Dili ve Edebiyatı, 3 saat matematik, 4 saat bilgisayar bilimi, 2 saat beden eğitimi ve spor, 2 saat görsel sanatlar ve müzik 1 saat rehberlik ve yönlendirme olmak üzere 40 saat ders alacaklardır.

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, "Elektrik-Elektronik Teknolojisi", "Makine Teknolojisi" alanları ile "Savunma Elektronik Sistemleri" ve "Savunma Mekanik Sistemleri" dalı programları yer alıcaktır. Söz konusu dalların öğretim programları savunma sanayi ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ve MTEGM tarafından oluşturulacak bir çalışma ekibiyle geliştirilip, güncellenecektir.

Alan/dal derslerinden uygun bulunanlar ASELSAN eğiticileri ve uzmanlarınca verilecektir. Okulun alan öğrencilerinden uygun olanlara ASELSAN tesislerinde staj imkanı da sağlanacaktır. Okul atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması, desteklenmesi, okul alan mezunlarının ASELSAN´da istihdamlarına öncelik sağlanması, okulun başarılı öğrencilerine burs verilmesi, okula temrinlik malzeme desteğinin sağlanması, okul mezunlarından uygun bulunanlara, araştırma üniversitelerinin ASELSAN´ın ilgi alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri halinde, yükseköğrenimleri sırasında burs verilmesi gibi faaliyetler de protokol kapsamında ASELSAN tarafından gerçekleştirilecektir.  

 

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğretim hayatına başlayacak olup, LGS tercihi ile öğrenci alacaktır. 12 Temmuz'a kadar LGS tercihleri devam edecek olup, öğrencilerimize ve velilerimize sadece bir okul değil, aslında Türkiye'nin geleceğini inşa etmek için bir adım atmaları konusunda fırsat veriyoruz, kendilerini meslek lisemizi tercih etmeye bekliyoruz. 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.