Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

ASELSAN Meslek Liseli Öğrencilerimiz Var

ASELSAN Meslek Liseli Öğrencilerimiz Var

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini tercih eden öğrenciler, aileleri, Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) ve ASELSAN'dan yöneticiler ile öğrencilerin mentorluğunu üstlenen ASELSAN çalışanları düzenlenen oryantasyon programında bir araya geldi.

Öğrenciler ve ailelerine hitap eden Mesleki ve Teknik eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Recep ALTIN, şunları ifade etti: "Yazılım sistemleri, silah sistemleri, kumanda sistemleri, trafik sistemleri vb. pek çok alanda yerli ve milli üretimin her geçen gün daha fazla önem kazandığının farkında olarak, 2023 Eğitim Vizyonunda savunma sanayisine yönelik insan gücü yetiştirilmesine yer verdik. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bizler bu hedefe ulaşmak,  üstümüze düşeni layığıyla yerine getirmek için çaba gösteriyoruz.

Türkiye'nin savunma teknolojileri alanında dışa bağımlılığını azaltacak, kendi markasını üretecek ve halkına gurur verecek, yaratıcı ve yenilikçi bireyleri yetiştireceğine inancımız doğrultusunda ilk adımımızı, Genel Müdürlüğümüz ile Türk savunma sanayisinin uluslararası markası olarak bilinen, yerli ve milli teknolojisi ile Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında yer alan ASELSAN arasında ocak ayında imzaladığımız protokol ile attık.

Bildiğiniz üzere bu protokol kapsamında açılan okulumuzda Elektrik Elektronik Teknolojisi ve Makine Teknolojisi alanlarında eğitim verilecek. Bu alanların öğretim programlarını hem savunma sanayisi doğrultusunda hem de mezunların uluslararası rekabet edebilirliğini artırmak için yabancı dile çok iyi hakim olmalarını sağlayabilecek doğrultuda güncelledik. Öğretmenlerimizin bilgileri de yine savunma alanında eğitim verilmesi ile güncellenecek, özellik arz eden meslek dersleri ASELSAN uzmanları ile el ele işlenecek, öğrencilerimiz işletmede mesleki eğitimlerini ASELSAN tesislerinde yapacaklar. Okulumuzun atölye ve laboratuvarları ASELSAN tarafından desteklenecek.

Burada gözleri ışıl ışıl öğrenciler, çocuklarının geleceği için umutlu veliler görüyorum. Kayıt hakkı kazanan bu 119 öğrencimizden, başarı kriterleri sağlayanlar öğrenim hayatları boyunca (ASELSAN'ın mühendislik alanlarında devam edilirse üniversiteyi de kastediyorum) burs alacaklar."dedi.

Törende ayrıca ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan KARATAŞ, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir şirketi olduklarının altını çizdi. Doç. Dr. KARATAŞ, şunları söyledi:

"ASELSAN, halkımızın bağışları ile kurulmuş bir şirket. Ne kadar teknoloji üretirsek üretelim, milletimize olan borcumuz devam edecek. Topluma karşı sorumluluğumuz hiçbir zaman bitmeyecek. ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de bu fikirden ortaya çıktı. Siz de bu okulu milli duygular ile seçtiniz. Sorumluluğumuz çok büyük ve buna layık olmaya çalışacağız. "Biz bu okula bilgimizi ve deneyimimizi koyacağız, sizler çabanızı ve gönlünüzü koyacaksınız; bizler size güven, sizler bize umut vereceksiniz; bizler sizin destek kaynağınız, sizler bizim ilham kaynağımız olacaksınız; sizler Aselsan ailesinin bir parçası olmaktan, bizler ise sizin başarılarınızdan gurur duyacağız"

En genç ASELSAN'lıların aileleri çocuklarını okullarına düzenlenen etkinliklerle uğurladı. Öğrenciler için farklı bir etkinlik devam ederken aileler de çocuklarının ileride çalışacağı yerleri görmeleri için ASELSAN Macunköy tesislerinde ağırlandı.

Okulun ilk haftasında gerçekleşen program kapsamında öğrenciler ASELSAN'ı tanıma imkanı buluyor. Sosyal ve kültürel faaliyetlerle desteklenen programda ASELSAN'ın Türk savunma sanayisindeki önemi ve gençlerden beklentileri de aktarılıyor.

Bu yılın başında, MEB ile ASELSAN arasında savunma sanayisine nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla imzalanan protokol kapsamında bu alandaki ilk mesleki ve teknik Anadolu lisesi kuruldu. ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde elektrik-elektronik teknolojisi alanına 0,46'lık yüzdelik dilimden öğrenci alındı. Böylece ilk defa bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine yüzde 1'lik dilimden öğrenci girdi.

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde "Savunma Elektronik Sistemleri" ve "Savunma Mekanik Sistemleri" dalı programları açıldı. Söz konusu dalların öğretim programları savunma sanayi ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ve MTEGM tarafından oluşturulan bir çalışma ekibiyle geliştirildi.

Alan/dal derslerinden uygun bulunanlar ASELSAN eğiticileri/uzmanları tarafından verilecek, ASELSAN'ın eğitim/üretim tesislerinde Okulun alan öğretmenlerine hizmet içi eğitimler verilecek, Okulun alan öğrencilerinden uygun bulunanlara ASELSAN tesislerinde staj imkanı sağlanacak.

Ayrıca okul atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması/desteklenmesi, alan mezunlarının ASELSAN'da istihdamlarına öncelik sağlanması, başarılı öğrencilerine burs verilmesi, okula temrinlik malzeme desteğinin sağlanması, mezunlarından uygun bulunanlara araştırma üniversitelerinin ASELSAN'ın ilgi alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri halinde yükseköğrenimleri sırasında burs verilmesi gibi faaliyetler de ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek.

11-09-201911-09-201911-09-201911-09-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.