Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

ARÇELİK A.Ş. İLE İKİLİ MESLEKİ EĞİTİM PROTOKOLÜ İMZALANDI

ARÇELİK A.Ş. İLE İKİLİ MESLEKİ EĞİTİM PROTOKOLÜ İMZALANDI

Türkiye ile Almanya Hükümetleri arasında imzalanan "İkili Meslek Eğitiminin Teşviki Projesi" ile başlatılan Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi ( TAMEM ) projesi kapsamında kalifiye eleman, ustabaşı ve usta öğreticilerin ikili mesleki eğitimle yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

2002 yılında çıkarılan "İkili Mesleki Eğitim Yönergesi" ile okullarımız ve sektör işbirliğinde İkili Mesleki Eğitim sistemi, başta MAN Türkiye A.Ş ile günümüze kadar devam ettirilmiştir.

Bakanlığımızca söz konusu yönerge günümüz şartlarına ve sektörel gelişmelere göre 2018 yılında revize yapılarak sektörün taleplerine göre farklı alanlarda uygulanmaya başlanmış ve sektör işbirliğinin arttırılması amaçlanmıştır.

İkili Mesleki Eğitim modeli; Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ziya SELÇUK'un sürekli vurguladığı okul-sanayi birlikteliğinin en güzel örneklerinden biri olarak uygulamaya geçmiş olan örnek  bir mesleki eğitim modelidir. Bu modele göre öğrenci, firma ve okul işbirliği ile 4 yıl mesleki eğitim almaktadır.

Bu kapsamda; 04.11.2020 tarihinde Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ARÇELİK A.Ş. arasında Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara ile ARÇELİK A.Ş. Bulaşık Makinesi Fabrikası Direktörü Abdurrahman ŞAHİN'in katılımı ile İkili Mesleki Eğitim Protokolü İmzalanmış ve yürürlüğe girmiştir.

 

 

 05-11-2020

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.