Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

AR-GE LİSESİNDE ÜRETİLEN TELESKOBİK AYDINLATMA KULESİ DEPREM BÖLGESİNDE

Millî Eğitim Bakanlığı, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen teleskobik aydınlatma kulesi, deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarında kullanılıyor.
AR-GE LİSESİNDE ÜRETİLEN TELESKOBİK AYDINLATMA KULESİ DEPREM BÖLGESİNDE

Millî Eğitim Bakanlığı AR-GE okullarından İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tasarım ekibince üretilen teleskobik aydınlatma kulesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay'a gönderildi. Lise öğrencileri, ürettikleri teleskobik aydınlatma kulesi ile deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarına katkı sağladı.

 

Bölgede gece yürütülen arama-kurtarma çalışmalarında kullanılan jeneratörlerin aşırı gürültüye neden olarak kurtarma ekibinin işini zorlaştırması göz önünde bulundurulduğunda, teleskobik aydınlatma kulesinin akülerinin gündüz güneş enerjisiyle dolup gece kullanım sırasında sessiz çalışma özelliği ekiplere yardımcı oldu.

 

Uzatılabilen kablolarla hareketli projektör olarak da yararlanılan cihaz, ilk kez Hatay'daki enkaz kaldırma çalışmalarında kullanıldı.

11-02-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.