Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

ACI GÜN DOSTU MESLEK LİSESİ

ACI GÜN DOSTU MESLEK LİSESİ

Denizli Merkezefendi ilçesinde bulunan İş Adamları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri AR-GE projesi olarak güneş enerjili afet toplanma merkezi yaptı.

Güneş Enerjili Afet Toplanma Merkezi Projesi sayesinde şebeke elektriği kesilse dahi, gündüz paneller ile güneşten elde edilen elektriğin akülere depolanması sonucu akşam saatlerinde ortamın aydınlatılması sağlanacaktır. Bu sayede vatandaşlar olası bir afet durumunda karanlıkta kalmaktan kurtulacaktır. Deprem olduğunda, herkesin il içindeki veya il dışındaki akrabalarından haberdar olabilmek için konuşmak istemesi nedeniyle telefon şebekeleri kilitlenmektedir. Projede telefon hatlarının kilitlenmesi sonucu iletişim kesildiğinde alternatif yöntem olarak amatör telsizler kullanılmaktadır. Bu telsizler ile afet toplanma merkezleri arasında kesintisiz olarak iletişim sağlanabilecektir. Bu telsizlerin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi de proje tarafından karşılanmaktadır. Gerek duyulan diğer elektrikli cihazlar buradan çalıştırılabilir, vatandaşlar cep telefonlarını şarj edebilir. Ayrıca projemizle wi-fi ile kesintisiz internet sağlanmakta, kayan yazı ve anons sistemi ile vatandaşlara bilgilendirme ve uyarılar yapılabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki doğal afetlerden ziyade tedbirsizlikler bizlere zarar vermektedir. Bu proje ile deprem öncesinde alınabilecek tedbirlerden birkaçını almış olacağımız için İş Adamları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bu projesinin yaygınlaştırılarak afet toplanma merkezlerine, büyük meydanlara ve parklara kurulması afet öncesi tedbir olarak değerlendirilebilir.

21-05-202121-05-2021

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.