Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Genel Müdürlüğümüz Ortaklığında yürütülen İMEP Kurumlarından Bursa İnegöl Mesleki Eğitim Merkezini Ziyaret Etti

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Genel Müdürlüğümüz Ortaklığında yürütülen İMEP Kurumlarından Bursa İnegöl Mesleki Eğitim Merkezini Ziyaret Etti

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB tarafından desteklenen, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu iş birliğinde Expertise France ile EDUSER tarafından yürütülen "İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programı" (İMEP) kapsamındaki kurumlardan Bursa İnegöl Mesleki Eğitim Merkezini ziyaret etti.

Büyükelçi Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet, İnegöl İlçe Millî Eğitim Müdürü Ali Doğru, Bursa İl Millî Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Genel Sekreteri Rafiz Vatansever, İnegöl Ticaret Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa Şentürk, BESOB İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, İMEP program koordinatörü Aişe Akpınar ve İnegöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Musa Oktar'dan Suriyelilerin eğitime erişim durumu ve koşulları, eğitim sistemine kazandırılmalarına ilişkin faaliyetler, çıraklık eğitimi ve hedeflerini dinledi.

Büyükelçi Meyer-Landrut, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'deki resmi makamların, yetkililerin, okulların, eğitim sisteminin Suriyeli mültecilere ve ev sahibi toplumlara destek olma çabalarına biz de destek vermeye, onların entegrasyon süreçlerine destek olmaya çalışıyoruz. Hem AB'de hem Türkiye'deki Türk ve Suriyeli gençlerin eğitimleri, kilit öneme sahip. Bu kadar çok sayıda Suriyeli çocuk ve gencin eğitim sistemine entegrasyonunu sağlama açısından Millî Eğitim Bakanlığının son derece önemli ve istisnai çalışmalar yürüttüğünü düşünüyorum;. Bütün bu çalışmalar, bu çocukları aynı zamanda ileride iş sahibi olabilmeleri ve kendi geçimlerini sağlayabilecek hale gelebilmeleri için hazırlıyor. Dolayısıyla gençlere, geleceğe dair perspektif sunan bir süreç."

Almanya'da mesleki eğitimin uzun bir geleneğe dayanan, saygı gören bir eğitim sistemi olduğunu vurgulayan Büyükelçi Meyer-Landrut, Türkiye'de akademik başarısı düşük öğrencilerin mesleki eğitimde yer aldığı düşüncesinin yanlış olduğunun altını çizdi. "Bir imaj sorunu var gibi görünüyor. Sonuçta mezunların yüzde 90'dan fazlasının istihdam imkanlarına ulaşabildiğini söylüyorsanız bu, aslında son derece cazip bir şey demektir. Bu imajın iyileştirilmesi, değiştirilmesi ve bu başarı hikayesinin duyurulması, ailelere aslında bu eğitimin ne kadar yararlı olabileceğinin anlatılması, herkesin çıkarına olacaktır." diye konuştu.

Ziyaret kapsamında Meyer-Landrut ve beraberindekiler, İMEP'ten faydalanan Suriyeli öğrenciler ve aileleri, Suriyeli öğrencilerin çıraklık eğitimi almakta olduğu işletme yetkilileri ve Türk çırak öğrencilerle görüştü.

26-06-202126-06-202126-06-202126-06-202126-06-2021

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - Telefon Rehberi

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.