Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

9 uncu Uluslararası Robot Yarışması Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan-Mevsuf Spor Salonunda gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

9 uncu Uluslararası Robot Yarışması Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan-Mevsuf Spor Salonunda gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, orta ve yükseköğretim seviyesindeki meslekî ve teknik eğitim öğrencilerinin bilgi ve becerilerini kullanan, girişimci bilimsel düşünen, rekabet edebilme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi, bilgi ve deneyim paylaşımı yapmaları için ortam hazırlanması, toplumda mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması amaçlarıyla lise ve üniversite öğrencilerinin katılımlarıyla Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ve TUBİTAK desteğiyle Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen 9 uncu Uluslararası Robot Yarışması “Ahican Barış İçin Nöbette” sloganıyla Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan-Mevsuf Spor Salonunda gerçekleştirildi.

Ödül Törenine, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul GEÇGİL ve Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN, Bakanlık çalışanları, Çanakkale Valisi Ahmet ÇINAR, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Enver AYDIN, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanı Prof. Dr. Mustafa ÇUFALI, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet ERDEM, İl Emniyet Müdürü Yılmaz ÖZDEN, Çanakkale İl Millî Eğitim Müdürü Zülküf MEMİŞ, İl/İlçe Millî Eğitim Yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

13 Mayıs 2015 Çarşamba günü başlayan yarışma, 15 Mayıs 2015 Cuma günü yapılan final yarışlarının ardından düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi. 9 uncu Uluslararası Robot Yarışması, dereceye giren robotların gösterisi, protokol konuşmaları ve ödüllerin protokol üyeleri tarafından dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere takdim edilmesi ile son buldu.

15 üniversite ve 150 ortaöğretim kurumu olmak üzere toplam 164 kurumdan 1192 robot yarışmaya katıldı.

Yarışmada; Temalı, Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar) ve Serbest Kategorilerde dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlerin yanı sıra temalı ve serbest kategorilerinde en iyi tasarım ödülleri verildi.

 

 

Oyun kurallarına uymak, rakibi oyunun bir parçası olarak görmek, oyun koşullarında şans eşitliğini kollamak, kazanınca zaferi kötüye kullanmamak, yenilince sonuca ve kazanana saygı göstermek, kazananı tebrik etmek gibi örnek davranışlar sergileyen bir yarışmacı ekibe bu yıl ilk kez verilen Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Mini Sumo Kategorisinde yarışan Zafer GÜNER, Namık Kemal YILMAZ ve Harun YILDIRIM’dan oluşan yarışmacı ekibe Fair-Play ödülü verildi.

Yarışmada Temalı, Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar) ve Serbest Kategorilerde dereceye giren yarışmacı ekiplerin derecelerine http://robot.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.