Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

9. ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI BAŞLADI

Bu yıl dokuzuncusu Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri Etkinlikleri nedeniyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan-Mevsuf Spor Salonunda düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması, 13 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 10:00 da başladı.
9. ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI BAŞLADI

Salon girişinde çiçeklerle ve halk oyunları ekibinin gösterileriyle karşılanan Bakanımız Sayın Nabi AVCI, açılış töreni öncesinde öğrencilerin robot teknolojileri konusunda ürettikleri ürünlerin sergilendiği tanıtım stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

Bakanımız Sayın Nabi AVCI törendeki konuşmasında: yarışmanın 8 incisini geçen yıl Eskişehir´de yaptıklarını hatırlatarak, "Onun teması ´İpek Yolu´ idi. Bu sene Çanakkale Zaferimizin 100 üncü yılı münasebetiyle ´Çanakkale Zaferi´ temalı yarışmayı burada düzenledik. Bir kere daha bu vesileyle şehitlerimize Allah´tan rahmet diliyorum. Bize bu vatanı bu değerleri miras bırakan tüm şehitlerimize Allah´tan rahmet diliyorum. Bugün ayrıca Soma’daki maden faciasının seneyi devriyesi. Soma´da hayatını kaybeden 301 madencimize de bir kere daha Allah´tan rahmet diliyorum" dedi.

Bakanımız Sayın Nabi AVCI ayrıca Robot yarışmasının, katılımcıların teknoloji, bilim ve format teknolojilerle ilişkilerini güçlendireceğini vurgulayan ve mesleki eğitimde bunlara özellikle önem verdiklerini anlatan Bakan Avcı, şunları kaydetti: "Önümüzdeki yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmak için çok büyük projelerimiz var. Bunları da inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bu işin esası her şeye rağmen nedir? Bir kalemdir. Her şeye rağmen bu işin özü bir kalemdir. Onun için biz eğitimciler, cebimizde bu kalemi taşıyoruz. Bir kalem, bir de defterdir. Bütün profesyonel, bütün büyük tasarımlar bunlarla başlar. Onun için bunlarla dostluğunuzu, ilişkinizi asla ihmal etmeyeceksiniz." Diyerek konuşmasını bitiren Bakanımız Sayın Nabi AVCI konuşmasının ardından "temalı robot yarışması" nın kurasını çeken Bakanımız Sayın AVCI tribünlere çıkarak öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törende  Genel Müdürümüz Osman YILDIRIM da bir konuşma yaparak   “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak hedeflerimiz gençlerimize bir mesleği çok iyi bir şekilde öğreterek yükseköğretime ve hayata hazırlamaktır. 2007 yılından itibaren yaptığımız robot yarışmalarının hedeflerini iki farklı grupta değerlendiriyoruz. Birincisi, okuldan aldığı bilgilerle herhangi bir sorunu tanımlayabilen, çözüm için tasarım yaparak tasarımını üretime dönüştürebilen, farklı teknolojileri bir araya getirebilmek için uluslararası araştırma yapabilen gençler; ikincisinde ise okul dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendiren, ekip çalışması yapabilen, rekabet edebilen, öz güveni yüksek, geliştirdiği ürünü sergileyen, diğer alanlarla iş birliği içinde çalışarak yeni bir tasarım çıkarabilen gençler.” olduğunu ifade etti.

           9. Uluslararası Robot Yarışması canlı yayınızı izlemek için TIKLAYINIZ!

 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.