Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

4. ÇIRAK ÖĞRENCİ FORUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

4. ÇIRAK ÖĞRENCİ FORUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) bünyesinde 4. Çırak Öğrenci Forumu Ankara'da düzenlendi. Çırak öğrencilerin bir araya gelerek ihtiyaçlarını konuşabilecekleri, seslerini daha güçlü duyurabilecekleri, dayanışmacı, katılımcı ve kapsayıcı yöntemlerle sorunlarını çözebilecekleri yapılandırılmış bir ağ için ilk adım atıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu iş birliğinde, Expertise France ve EDUSER tarafından yürütülen "Türkiye'de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı (İstihdam için Mesleki Eğitim Programı - İMEP)" kapsamında 4. Çırak Öğrenci Forumu 20-22 Mayıs 2024 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi. 

İMEP kapsamındaki 36 mesleki eğitim kurumundan lider öğrencilerin, öğretmenlerin ve 12 ildeki Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen 4. Forum'un açılış konuşmalarını Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Sekreter Vekili Sayın Atakan ÇELİK ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İnsani ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Sayın Laurent GUİRKİNGER gerçekleştirdi.

Çırak Öğrenci Forumları, 2021 senesinden beri çıraklık eğitiminin fırsatlarını ve zorluklarını çırak öğrencilerin gözünden ele almak, onların eğitim sürecine katılımını artırmak ve seslerini duyurabilmelerine imkan sağlanmaktadır. 21-22 Ekim 2021 tarihlerinde dijital ortamda gerçekleştirilen İlk forumda eğitim süreçlerindeki zorluklar ve fırsatlar tartışılırken, 08-10 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen 2. Çırak Öğrenci Forumu'nda öğrenciler, tespit edilen sorunlara çözüm geliştirmek üzere işletme ortakları, sektör uzmanları, öğretmenleri ve idarecileri ile bir araya gelerek topladıkları önerileri değerlendirdiler ve karar vericiler ile aynı masaya oturarak Forum Bildirisi'ni güçlü mesajlar eşliğinde paylaştılar. 9-11 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen 3. Çırak Öğrenci Forumu'nda ise sorunların ilgili taraflarla birlikte çözülmesi için "kapsayıcı" çözüm önerilerini ortaya koyan oturumlar gerçekleştirildi.

Çırak öğrencilerin ağ kurma konusunda yerelde görüş topladıkları hazırlık çalışmalarının değerlendirmesiyle başlayan 4. Çırak Öğrenci Forumu, sosyal fayda çerçevesinde hareket eden topluluk ve ağ yönetimine ilişkin eğitimle devam etti. Çırak öğrencilerin ağ çalışmalarının koordineli şekilde yürütülebilmesi için çırak öğrenci, öğretmen, çıraklık eğitimi mezunu ve ESOB temsilcisinden oluşan Kolaylaştırıcılar Kurulu seçildi. Etkinliğin son günü gerçekleştirilen kapanış oturumunda Kolaylaştırıcılar Kurulu, tartışılan aksiyon önerilerinden hareketle hazırlanan yol haritasını paylaştılar. Çırak öğrenci forumlarının İMEP kapsamında sürdürülmesi planlanıyor.

24-05-202424-05-202424-05-202424-05-202424-05-202424-05-2024

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.