Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

34. Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir'de Gerçekleştirildi

34. Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir'de Gerçekleştirildi

Kırşehir'de 13-19 Eylül 2021 tarihinde 34. kez düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Tören, Cacabey Meydanı'nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Mehteran Bölüğü konserinin ardından Ahilikte kalfalıktan ustalığa geçişin sembolü olan Şed Kuşatma Töreni yapıldı.

Açılış konuşmaları TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu, TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken ve TESKOMB Başkanı Sayın Abdulkadir AKGÜL, Ticaret Bakanı Sayın Mehmet MUŞ ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapıldı.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Törende önce Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte düzenlenen Ahi Evran Yılı Resim Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.  Yarışmada Türkiye birincisi Sinop ili Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Nurdan ÇETİN, Türkiye ikincisi Konya ili Karatay Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezi öğrencisi Mehmet Şahin BARAN, Türkiye üçüncüsü Trabzon ili Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Rabia ARSLAN, Mansiyona hak kazanan Gaziantep ili Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Enes EKİNCİ ödüllerini Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldı.

Daha sonra 34. Ahilik Haftası Ödül Töreni kapsamında yılın ahisi, kalfası ve çırağı ödülleri verildi. Yüzlerce yıldır Anadolu'da varlık gösteren ve dinî, ahlaki, ekonomik yapıyı kurup kalkındıran Ahilik sisteminin misyon ve vizyonunu günümüzde yürüten Millî Eğitim Bakanlığına bağlı "Mesleki Eğitim Merkezleri" geleceğin ustalarını Ahilik kültürüyle yetiştirmektedir. Geçmişte şed kuşağı ile tescillenen usta olma durumu bugün ustalık belgesi ile tescillemektedir. "Mesleki Eğitim Merkezleri"nde yetişen öğrencilerimiz de bu anlamlı günde ödüllerini aldılar.

Bu kapsamdaTrabzon ilinden Ortahisar Mesleki Eğitim Merkezi çırak öğrencisi 15 yaşındaki Yaprak MARAL'a Yılın Çırağı, Antalya ilinden tornacılık mesleğini yapan Ali KORKMAZ'a Yılın Kalfası ve Hatay ilinden ahşap oyma ustası olarak mesleğini yarım asırdan fazla sürdüren 61 yaşındaki Behzat BÖKE'ye Yılın Ahisi ödülleri "2021 Ahi Evran Yılı"nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi.

Ahilik Onur Ödülü ise Ticaret Bakanı Sayın Mehmet MUŞ tarafından Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edildi.

Ahi Evran Veli'nin 850. doğum yıl dönümü olması vesilesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ahi Evran Yılı" ilan ettiği ve ayrıca UNESCO'nun "Ahi Evran Yılı" olarak anma ve kutlama yıl dönümleri arasına aldığı, içinde bulunduğumuz 2021 yılında 34.sü düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları Anadolu'dan dünyaya yayılan kültürümüzü devam ettirmektedir.

29-09-202129-09-202129-09-2021

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.