Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

31 İNCİ AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI KIRŞEHİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

31 İNCİ AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI KIRŞEHİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Bu yıl 31 incisi düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir’de, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ın katılımıyla gerçekleşti.

31. Ahilik Töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Ahilik teşkilatının ve Ahilerin, tarihimiz boyunca beşerî, sosyal ve iktisadi hayatımızın düzenlenmesinde çok büyük roller üstlendiğini söyledi.

Ahilik sisteminin yıkan değil yapan, dağıtan değil toparlayan bir anlayış barındırdığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, “Bu topraklar akıncılarımızın kılıçlarının yanında, ilim erbabımızın medreselerde, Ahilerimizin de ticari hayatlarında verdikleri mücadelelerle bizlere vatan kılındı. Esnaf ve sanatkârlarımızın aralarında sergiledikleri dayanışma, ticari hayatlarındaki dürüstlük ve ahlakları, medeniyetimizin kökleşmesini temin etmiştir. Ahi teşkilatı içerisinde yer alan bir dükkâna çırak olarak giren bir genç için orası hem mesleğini öğreneceği bir iş yeri, hem hayatını idame ettireceği bir rızık kapısı, hem dinini, dilini geliştireceği bir okul hem de ahlakını güzelleştireceği ekmek yurdudur. Şed kuşatma töreninde de bunu daha net görürüz. Engin kültürü ve maneviyatıyla Ahi Evranları, Hacı Bektaş-ı Velileri, Şeyh Edebalıları, Yunus Emreleri, Neşet Ertaşları yoğuran toprakların torunları sevgili Kırşehirliler, 31. Ahilik Haftası kutlamalarının ülkemiz, milletimiz, esnafımız ve ahiler için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’a Şed kuşatılarak Ahilik kaftanı giydirildi.

Kırşehir Cacabey Meydanında düzenlenen 31 inci Ahilik Haftası Kutlamaları Yılın Çırağı, Yılın Kalfası, Yılın Ahisi ve Yılın Ahilik Hizmet Ödülünün Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından sahiplerine verilmesi ve ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’a Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan tarafından Yılın Ahilik Onur Ödülünün verilmesi ile sona erdi.

Törene Genel Müdürlüğümüzü temsilen İşyeri Tabanlı Daire Başkanı Süleyman AKGÜL ile Şube Müdürü Yaşar Baki ALTUNBAŞ katıldılar.

Törenin ardından, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve beraberindeki protokol vatandaşlarımıza aşure dağıttılar.

 

 26-09-2018

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.