Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

3. ÇIRAK ÖĞRENCİ MESLEKİ BECERİ DAYANIŞMA EĞİTİMİ TAMAMLANDI

  "Türkiye'de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı" Kapsamında Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetlerinin 3. Grup Eğitimi Tamamladı.
3. ÇIRAK ÖĞRENCİ MESLEKİ BECERİ DAYANIŞMA EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MEB MTEGM) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) iş birliğinde, Expertise France ve EDUSER tarafından yürütülen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı (İMEP) kapsamında Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetlerinin üçüncüsü için 9-11 Ocak tarihlerinde Bolu Abant'ta kapsamlı bir eğitim gerçekleştirildi.

 

Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetleri; çırak öğrencilerin, öğretmenlerinin ve usta öğreticilerinin rehberliğinde, dayanışma içerisinde küçük ölçekli toplumsal iyileştirme çalışmaları gerçekleştirmelerine yol göstermeyi amaçlıyor. Aynı zamanda çırak öğrenclerin, birlikte öğrenme, sosyal fayda yaratma, üretme ve paylaşma yaklaşımıyla toplumla ve sürdürülebilirlikle kalıcı bağlar kurmaları da hedefleniyor.

 

9-11 Ocak 2023 tarihlerinde Abant'ta bir araya gelen çırak öğrenciler, öğretmenler ve usta öğreticiler; takım çalışması, sürdürülebilirlik, tasarım odaklı düşünme, proje süreçlerinin planlanması ve değerlendirilmesi, sosyal fayda oluşturma ve etki ile sosyal girişimcilik konularında eğitim aldılar. Eğitime katılan öğrenci takımları, öğretmenlerinin ve usta öğreticilerinin rehberliğinde, içinde bulundukları topluluk üyelerinin de desteğini alarak projelerini üç aylık bir süreçte hayata geçirecekler.

 

Dayanışma faaliyetinin Ekim 2022'de 1. grup eğitimine katılan Ankara, İzmir, Kayseri ve Konya okullarının projeleri Ocak ayının sonunda tamamlanmış olacak. Aralık ayında eğitim alan Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Mersin'deki okullardan oluşan takımlar ise projelerini geliştirmeye devam ediyorlar. 9-11 Ocak 2023'te gerçekleşen son eğitimde ise Bursa, İstanbul ve Kocaeli illerindeki okullar, sürdürülebilir projeler hayata geçirebilmek için eğitimlerini tamamladılar ve eğitim sırasında ürettikleri proje fikirlerini geliştirip uygulayacaklar. Öğrencilerin, iş birliği içerisinde tasarlayıp hayata geçireceği sürdürülebilirlik odaklı bu projeler, hazırlanacak olan dijital bir sergi aracılığı ile kamuoyuyla paylaşılacak.

13-01-202313-01-202313-01-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.