Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığı

Süleyman AKGÜL Daire Başkanı Tel: 413 30 30
İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığı


Adana, Karaisalı, Kuyucu köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana'da tamamladı. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Model Bölümünde Lisanını, Fen Bilimleri Enstitüsü Malzeme Anabilim dalında Yüksek Lisansını tamamladı.

1995 yılında Bolu Gerede Mesleki Eğitim Merkezinde göreve başladı ve aynı kurumda müdür yardımcılığı ve okul müdürlüğü görevlerinde bulundu.

 

2009 yılında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünde uzman öğretmen olarak göreve başlayan ve 2013 yılında eğitim uzmanlığına atanan Akgül 2016 Temmuz ayında Yaygın ve Mesleki Eğitim Daire Başkanlığı görevine başladı, halen Mesleki Ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığı Görevleri

a) Mesleki Eğitim Kurulunun sekretarya iş ve işlemlerini yürütmek ve Kurulun gündemini ilgili daire başkanlıkları ile iş birliği içinde belirlemek.

b) İl istihdam ve mesleki eğitim kurulu kararlarının değerlendirilmesi ve uygulanmasında ilgili daire başkanlıklarının çalışmalarını koordine etmek.

c) Mesleki eğitim merkezi programlarına erişimin artırılmasına yönelik çalışmaları yürütmek.

ç) Mesleki eğitim merkezinde uygulanacak programlarının geliştirilmesinde ilgili daire başkanlığıyla iş birliği yapmak.

d) Mesleki Eğitim Kanunu'na göre aday çırak, çırak, kalfa, usta ve usta öğreticilerin mesleki eğitimlerine ilişkin iş ve işlemleri yürütmek.

e) Mesleki eğitim merkezi programı öğrencilerine verilecek belgeler ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek.

f) Millî Eğitim Bakanlığı Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri ile İlgili Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge kapsamındaki iş ve işlemleri yürütmek.

g) Mesleki eğitim merkezi programı uygulayan okullara ait e-Mesem iş ve işlemlerini yürütmek.

ğ) Görev ve sorumluluk alanı kapsamında uygulamaya yönelik tereddüde düşülen hususlarda ilgili birim ve şahısları bilgilendirmek.

h) Genel Müdürlüğün proje ve protokolleri kapsamında görev alanına giren iş ve işlemleri yürütmek ve takibini yapmak.

ı) İkili ilişkiler kapsamında ülkelerle imzalanan mesleki ve teknik eğitim iş birlikleri çerçevesinde başkanlık görev alanına giren iş ve işlemleri yürütmek.

i) Kalkınma planları, hükümet programları, stratejik planlar ve eylem planları ile diğer üst politika belgelerinde görev alanına giren konulara ilişkin çalışmaları Eğitim Politikaları Daire Başkanlığı koordinesinde yerine getirmek.

j) Başkanlığın görev alanı ile ilgili iş ve işlemlere yönelik açılan davalarla ilgili bilgi ve belgeleri Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve ilgili birimlere göndermek.

k) Genel Müdür tarafından verilen görevleri yapmak.

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - Telefon Rehberi

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.